Drzwi balkonowe i tarasowe – więcej światła, więcej przestrzeni


Jakie wybrać drzwi balkonowe lub tarasowe ? Najpopularniejsze systemy drzwi tarasowych.

Niezależnie od tego, czy posiadamy balkon czy taras, czy mieszkamy w wolnostojącym domu, czy też bloku, możemy pozwolić sobie na uzyskanie przestronnej przestrzeni i pięknych widoków poprzez zastosowanie odpowiednich drzwi balkonowych lub tarasowych.

aluplast_jakie_drzwi_balkonowe

Drzwi balkonowe rozwierane czy przesuwne?

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama rozwiązań i typów drzwi tarasowych, co daje gwarancję znalezienia produktu odpowiadającego naszym potrzebom zarówno w zakresie funkcjonalności, designu, jak również możliwości finansowych. Szereg nowoczesnych mechanizmów umożliwia otwieranie skrzydeł drzwi balkonowych na rozmaite sposoby, zapewniając przy tym komfort wynikający z precyzyjnego działania nawet w przypadku dużych elementów. 

Generalnie dostępne rodzaje drzwi trasowych można podzielić na dwie podstawowe kategorie:

drzwi balkonowe rozwierane oraz drzwi balkonowe przesuwne

Drzwi tarasowe przesuwne:


Przesuwne drzwi tarasowe to symbol „okiennej rewolucji”, jaka dokonuje się na naszych oczach od kilku lat. Architekci i inwestorzy pokochali duże przeszklenia, a właśnie drzwi przesuwne są jedynymi konstrukcjami okiennymi, które pozwalają na tworzenie wielkogabarytowych przeszkleń, zapewniając jednocześnie duży komfort ich obsługi. Przesuwne okna tarasowe  zacierają granicę między domem i ogrodem. To z jednej strony zapewnia doskonałe doświetlenie pomieszczeń, a z drugiej optycznie dodaje im przestronności. 

 

Drzwi unoszono-przesuwne to aktualnie najbardziej nowoczesne rozwiązanie techniczne zapewniające swobodę projektowania i tworzenia komunikacji pomiędzy wnętrzem mieszkania, a otaczającym dom środowiskiem zewnętrznym.  Na wszystkimi pozostałymi góruje przede wszystkim maksymalnymi, możliwymi do wykonania wymiarami całkowitej konstrukcji i pojedynczych skrzydeł (konstrukcje o całkowitej rozpiętości do 6,5 metra oraz maksymalne wymiary skrzydeł, które osiągają wartości 3000x2500 mm), wieloma wersjami i układami skrzydeł (dwu- lub czterokwaterowych) oraz możliwością praktycznie całkowitego „ukrycia” progu

HST_drzwi_tarasowe_aluplast_unoszono_przesuwne

SZCZEGOL

Drzwi przesuwne Smart-slide to najnowsze rozwiązanie konstrukcyjne w tej grupie, które wizualnie i w zakresie ich obsługi przypominają drzwi HST.  Specjalistyczne okucia okienne gwarantują, że skrzydło po jego odblokowaniu swobodnie i bez najmniejszego oporu przesuwa się na ukrytych wózkach względem nieotwieranej części konstrukcji.
Drzwi przesuwne smart-slide wychodzą również naprzeciw oczekiwaniom co do tworzenia dużych przeszklonych konstrukcji. Umożliwiają stworzenie drzwi o wymiarach  5,85 x 2,3 m w schemacie C. Maksymalna szerokość skrzydła w drzwiach smart-slide wynosi 1,5 x 2,3 m (a zatem w symetrycznym układzie 2-kwaterowym całkowita szerokość 3 m). Schemat A umożliwia jednak wykonanie nawet 4- metrowych drzwi, przy czym podział konstrukcji jest wówczas asymatryczny (maksymalna szerokość skrzydła ruchomego 1,5 m + część stała 2,5 m).
Drzwi Smart-lide cechuje minimalistyczny i nieco skandynawski design. Nieotwieralna część stałego szklenia realizowana w niezwykle wąskich profilach pozwala na maksymalizację powierzchni przeszklonych i ograniczenie powierzchni ram.
System  cieszy się dużą popularnością, czemu z pewnością sprzyjają zdecydowana konkurencyjność cenowa w stosunku do drzwi typu HST, a z drugiej strony lepsza funkcjonalność i wyższy komfort obsługi w stosunku do drzwi typu PSK.

drzwi_przesuwne_aluplast_smart_slide
SZCZEGOL

Drzwi balkonowe PSK buduje się przy użyciu standardowych profili okiennych. Przesuwanie skrzydeł możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu okuć. Po przekręceniu klamki z pozycji zamkniętej skrzydło wysuwa się w głąb pomieszczenia, prostopadle do płaszczyzny okna a następnie przesuwa na bok. Drzwi dysponują również funkcją uchyłu skrzydła. Maksymalne wymiary skrzydeł  drzwi PSK to około 1600x2100mm lub 1400x2300mm. Zaletami takiego rozwiązania są umiarkowana cena oraz wysoka szczelność. Wady to wysoki próg w postaci ramy okiennej oraz mogące się pojawiać przy nieumiejętnym użytkowaniu problemy z otwieraniem i zamykaniem skrzydeł.

aluplast_drzwi_uchylno_przesuwne_psk_patio

 

Drzwi balkonowe otwierane (uchylno-rozwierane):

To chyba najczęściej stosowane, szczególnie w projektach deweloperskich, rozwiązanie, na co wpływ ma niewątpliwie również niższa cena tego typu okien. W swym standardowym wariancie jedno- lub dwuskrzydłowym ze słupkiem stałym nie różnią się niczym, poza wymiarem, od standardowych okien. Plusem tych rozwiązań są z pewnością zazwyczaj ich dosyć dobre właściwości użytkowe w zakresie odporności na wiatr i wodę, jak również przepuszczalności powietrza.  Mankamentem może być mniejsza funkcjonalność związana np. z niepraktycznym i stosunkowo małym światłem przejścia, czy też wysokość progu. 

aluplast_drzwi_balkonowe_jednoskrzydlowealuplast_drzwi_balkonowe_ze_slupkiem_stalym

Jeżeli zależy nam na przestronnym przejściu przez otwarte drzwi balkonowe, bądź możliwości wyniesienia większych przedmiotów przez nie, lepszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem będą drzwi balkonowe z ruchomym słupkiem. Występujący w tym rozwiązaniu słupek ruchomy tworzy efekt podziału okna w pionie przy zamkniętych drzwiach, a po ich otwarciu daje swobodę korzystania z nieprzedzielonej przestrzeni,  jaką stanowi światło drzwi.

aluplast_drzwi_balkonowe_ze_slupkiem_ruchomym

 

Drzwi harmonijkowe są rozwiązaniem pozwalającym na eleganckie połączenie pomieszczenia z ogrodem. Przy pełnym otwarciu umożliwiają odsłonięcie całego otworu drzwiowego, dlatego znajdują swoje zastosowanie w zabudowach ogrodów zimowych jako element całkowicie składany na okres letni.

aluplast_drzwi_harmonijkowe

Aby wyeliminować problem jaki stanowi wysoki próg w przejściu przez drzwi balkonowe we wszystkich wyżej wymienionych typach istnieje możliwość wykonania drzwi z tzw. niskim progiem, który ma wysokość ok. 20 mm i odpowiada wymogom budownictwa pozbawionego barier architektonicznych. Zaznaczyć jednocześnie trzeba, że zastosowany w tego typu drzwiach niski próg powoduje pogorszenie ich szczelności powietrznej i na wodę. Takie drzwi balkonowe mogą się otwierać zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

aluplast_drzwi_balkonowe_ze_slupkiem_ruchomym_niski_prog aluplast_drzwi_balkonowe_ze_slupkiem_ruchomym_niski_prog_otwierane_na_zewnatrz

 

 

Znajdź producenta okien