Energooszędne okna i drzwi w technologii Real Wood

Najwyraźniejszym trendem na rynku stolarki okiennej jest pogoń za poprawą właściwości cieplnych okien. Niejednokrotnie różnice w oferowanych rozwiązaniach są minimalne i coraz trudniej jest znaleźć atrakcyjne wyróżniki oferty. Takim wyróżnikiem z pewnością może z pewnością być „nowinka techniczna”, jaką jest strukturyzacja profili PVC. 

Tak właśnie było w przypadku bardzo wymagającej inwestycji, jaką zrealizowała firma Grupa CEZAB z ostrowa Wielkopolskiego, partner handlowy firmy Vikking, która opracowała unikalną technologię Real Wood, dekoracji powierzchni profili okiennych PVC.  O zaprezentowanie tej jednej z pierwszych tak wymagających i kompleksowych realizacji opartych o stolarkę wykonaną w technologii Real Wood poprosiliśmy właściciela firmy Grupa CEZAB – Pana Pawła Czwordona:  Podczas pierwszego spotkania w naszym salonie, uwagę klientów zwróciła drewnopodobna struktura drzwi wejściowych firmy Vikking. Podczas rozmów Inwestorzy wielokrotnie zwracali uwagę na detale związane z późniejszym dopasowaniem drzwi do innych elementów wykończeniowych domu. Struktura stolarki REAL WOOD okazała się kluczem przy dalszych wyborach klientów. Po analizie wszystkich wymagań, co do wyglądu i funkcjonalności okien i drzwi, Inwestorzy zdecydowali się na zakup produktów firmy Vikking z linii Arctic Plus. Strukturyzowanie obustronne, od zewnątrz w dekorze „orzech”, a od wewnątrz w kolorze białym, okazało się wielkim pozytywnym zaskoczeniem. Powstały efekt stworzył ciepłą i przyjemną fakturę imitującą bielone stare drewno. 

  okno-03   dom_energooszczedny2_aluplast

REAL WOOD – OKNA PVC O STRUKTURZE DREWNA

Proces strukturyzacji w ogólnym zarysie polega na kilkuetapowej mechanicznej obróbce powierzchni profili specjalnymi, wirującymi szczotkami, szlifowaniu powierzchniowym oraz lakierowaniu. Dekorowane mechanicznie profile są wielokrotnie szlifowane materiałami ściernymi o różnych gradacjach. Po starannym szlifowaniu okna podlegają procesowi aplikacji specjalnego primera, który zapewnia ponadstandardową adhezję powłok lakierniczych. Ostateczne powłoki lakiernicze są wykonywane w kolorystyce z pełnej palety RAL bądź w jednym z wielu dekorów drewnopodobnych, tożsamych z wybarwieniami popularnych oklein, ale również w dekorach o indywidualnych wybarwieniach. W odróżnieniu od standardowych profili okleinowanych, okna Real Wood są lakierowane w ostatecznym kolorze również we wszystkich wnękach ram. Po otwarciu skrzydła, wewnętrzne części okien są bardzo estetyczne. Profile mogą być strukturyzowane na powierzchniach o różnych kształtach, wariantowo jednostronnie bądź obustronnie.

Dom energooszczędny ze strukturyzowaną stolarką Real Wood
Poza względami estetycznymi, które jak się okazuje były istotnym kryterium wyboru, stolarka okienna musiała również spełnić niezwykle wyśrubowane parametry, wynikające z energooszczędnego charakteru budynku. Inwestorami było młode małżeństwo budujące dom energooszczędny w technologii 3-warstwowej z zastosowaniem: pustaka ceramicznego 240 [mm], wełny mineralnej 150 [mm], szczeliny powietrznej 20 [mm] oraz cegły klinkierowej/pustaka ceramicznego 120 [mm]. Dom jednopoziomowy, ogrzewany pompą ciepła z wentylacją mechaniczną (rekuperacją). Stawiane wymogi to: wysoka szczelność i energooszczędność okien, drzwi oraz bramy garażowej z uwzględnieniem ciepłego montażu w warstwie izolacji. Dodatkowym warunkiem, jaki miała spełniać stolarka to klasyczny, ale i niepowtarzalny wygląd.
dom_real_wood

Dla uzyskania jak najlepszych parametrów cieplnych oraz szczelności konstrukcji wybór padł na dedykowane do tego typu budynków profile okienne serii aluplast Ideal 8000 oraz drzwi unoszono-przesuwne aluplast HST 85 mm Premium. W zestawieniu stolarki obok okien standardowych, znalazły się duże okna typu HST 2-, 3- i 4- skrzydłowe. Okna Vikking z linii Arctic Plus bazują na systemie ALUPLAST IDEAL 8000 o głębokości zabudowy 85 [mm], z uszczelnieniem środkowym. Zostały wyposażone w pakiety szklenia 4/16/4/16/4 z ciepłą ramką w kolorze brązowym. Parametry cieple całych okien oscylowały w przedziale U=0,83÷0,92 [W/m2K] w oknach RU i U=0,87÷1,05 [W/m2K] w 4 skrzydłowym oknie HST przy schemacie otwierania C. W celu podniesienia atrakcyjności wizualnej okien RU, zastosowane zostały okucia ukryte Winkhaus activePilot Select. Dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania dołożona została funkcja „Control”, która przez zastosowanie kontaktronów, pozwoliła na wpięcie okien do systemy alarmowego. Oprócz standardowego funkcjonowania alarmu, mieszkańcy będą mogli uruchomić alarm w opcji nocnej i swobodnie poruszać się po domu bez ograniczeń i wzbudzania fałszywych alarmów. 

                damo_real_wood

Montaż wieńczy dzieło
Wysokie parametry energooszczędności to również właściwy montaż. Mając na względzie kolejność budowania ścian 3-warstwowych z odsuniętym w czasie ociepleniem i murem osłonowym, zdecydowaliśmy się na montaż z uwzględnieniem konsol montażowych i ciepłych parapetów w systemie KIK firmy Knelsen Polska sp. z o.o. oraz firmy Klinar. Dwa najważniejsze czynniki, na których skupia się system to minimalizacja liniowego mostka termicznego oraz uzyskanie maksymalnej szczelności połączenia okno - mur. Konsole i wsporniki Knelsena zapewniają przenoszenie obciążeń, a zmodyfikowany „ciepły parapet” wyniesiony poza obrys muru konstrukcyjnego staje się jednocześnie klockiem podporowym i elementem uszczelnienia progu okna. W systemie pojawiają się także styropianowe belki, które w nieocieplonym jeszcze budynku zastępują fragmenty ocieplenia w strefie otworów okiennych umożliwiając wykonanie uszczelnień oraz szeroka folia zewnętrzna izolująca cały powstający układ przed przenikaniem wilgoci i powietrza zewnętrznego, a także klasyczne paroizolacyjne folie wewnętrzne.
    dom_energooszczedny_aluplast11

    aluplast_energooszczedny_dom


 dom_energooszczedny10     dom_energooszczedny5_aluplast

 Po zakończeniu montażu, taśmy zewnętrzne zostały zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych (promienie UV) przez zaciągnięcie zaprawą klejową do ociepleń. W takiej formie okna i drzwi będą oczekiwać na dalsze prace budowlane czyli: ocieplenie wełną oraz mur osłonowy.

dom_energooszczedny_aluplast
Dopiero wtedy Inwestorzy będą mogli się cieszyć niepowtarzalnym wyglądem stolarki w strukturze REAL WOOD oraz energooszczędnością całego budynku. 

 

Realizacja: Grupa CEZAB Czwordon, Niemiec, Wołowicz sp.j., www.cezab.pl

 

Zdjęcia: Grupa CEZAB Czwordon, Niemiec, Wołowicz sp.j.       

Znajdź producenta okien