Liczba i rodzaj uszczelek

Uszczelki to element okna pełniący bardzo istotną funkcję. Wyróżniamy uszczelki przyszybowe oraz oporowe (znajdujące się między skrzydłem a ramą okna).

Oba rodzaje mają za zadanie nie dopuszczać by woda przedostała się do wnętrza profilu, co mogłoby prowadzić do rdzewienia okuć.

  • Uszczelki oporowe stanowią także ochronę przed ucieczką ciepła, hałasem, przenikaniem wilgoci czy przedostawaniem się kurzu.
  • Uszczelki przyszybowe są dwie, po jednej od zewnętrznej i wewnętrznej strony okna.

Uszczelki powinny charakteryzować się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, takie jak różnice temperatury i wilgotności oraz dobrą plastycznością, dzięki której po ściśnięciu podczas zamykania skrzydła mogą powrócić do pierwotnego kształtu. Najczęściej są wykonane z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub termoplastycznego elastomeru poliestrowego (TPE-E), które spełniają te kryteria i zachowują swoje właściwości od -40 do 110 stopni Celsjusza.

Bez właściwie zainstalowanych uszczelek nie można myśleć o dobrych osiągach konstrukcji okiennych w zakresie:

  • Wodoszczelności
  • Infiltracji powietrza
  • Izolacyjności akustycznej
  • Izolacyjności cieplnej 


W oknach wykonywanych z różnych odmian kształtowników okiennych ilość, rodzaj i kształt zastosowanych uszczelek może być różny. Mogą one też spełniać bardzo różne role. Począwszy od przejmowania zadań przylgi środkowej w kształtownikach klasy MD, po regulację przepływu powietrza przez szczeliny infiltracyjne. Chociaż od lat na rynku widoczna jest tendencja do ograniczania ilości typów uszczelek występujących w obrębie jednej konstrukcji, to nadal w niektórych systemach kształtowników okiennych w standardowym jednodzielnym oknie z PVC, wyposażonym w szczeliny infiltracyjne może występować aż 7 różnych rodzajów uszczelek. Warto zatem wiedzieć jakie to uszczelki, jak je nazywać i gdzie mogą występować w oknie. Wybrane rodzaje i funkcje uszczelek prezentujemy w poniższych tabelach. 

aluplast_uszczelki_w_oknach_PVC


 

Znajdź producenta okien