Montaż okna w warstwie izolacji – realne korzyści

Nowe technologie w budownictwie wiążą się z oszczędzaniem energii do ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody, oświetlenia. Stają się coraz bardziej powszechnie stosowane, ponieważ inwestorzy myślą nie tylko o kosztach inwestycyjnych ale także eksploatacyjnych. 

Jest to bardzo ważny i jedyny optymalny kierunek rozwoju  budownictwa. W dużym stopniu oszczędzanie energii o której mowa kojarzy się z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii.  
Ważny jest  wybór komponentów do  budowy skorupy budynku. Śmiało można powiedzieć, że okna w  bilansie energetycznym odgrywają najważniejszą rolę. W kierunku rozwoju tej branży widać ogromny postęp z każdym rokiem. Producenci stawiają  na jakość. Pracują nad ciepłym profilem, ciepłym pakietem szybowym oraz szczelnością konstrukcji.  Starają się spełnić wymagania projektantów, których projekty nie znają ograniczeń pod względem wizji  szklanych ścian, naroży, dachów.

Po co nam okna?

Okno to niezmiernie ważny element budynku: jest ozdobą, akumulatorem energii dla utrzymania komfortu cieplnego w sezonie grzewczym, naturalnie aranżuje wnętrza, wpuszczając dzienne światło dostarcza mieszkańcom pozytywnych odczuć, dobrej energii. Niestety nawet okno spełniające wymagania izolacyjności cieplnej jak dla budynku pasywnego nie dorównuje parametrami izolacyjności termicznej ścianie budynku pasywnego , ale mimo to zajmuje w niej coraz więcej miejsca. Przez okno o współczynniku przenikania ciepła  U<=0,8 W/m2K ucieka z domu  8 razy więcej ciepła niż przez ścianę o współczynniku przenikania ciepła U<=0,1 W/m2K . Dlaczego zatem inwestorzy preferują tyle „słabych” termicznie miejsc w ścianach? 

Duże jest dobre

asaObliczenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania dowodzą, że im więcej przeszkleń na ścianie południowej w budynku pasywnym  tym mniej energii jest potrzebne do ogrzewania. Poniżej na zdjęciu znajduje się modelowy dom pasywny w woj. wielkopolskim w miejscowości  GÓRA. Okna na ścianie południowej zajmują ok. 50%  jej  powierzchni.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Źródło: Opracowanie własne, PASS Doradztwo Energetyczne

W kalkulatorze PHPP do projektowania budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania i wentylacji zrobiono symulację obliczeń:Wpływ ilości okien na ścianie południowej na zapotrzebowanie energii do ogrzewania i wentylacji  (Eu). Wykres 1 obrazuje tę zależność. Im więcej okien tym mniej jest potrzebnej energii do ogrzewania i wentylacji.

 

 • Wpływ ilości okien na straty ciepła i zyski od promieniowania słonecznego- Wykres 2 przedstawia tę zależność. Im więcej okien na stronie południowej budynku tym więcej  zysków słonecznych. Dla 6 okien zyski są o 53 % większe niż straty ciepła przez przenikanie.

   

 

Puchowe ramy 

passiv-line_ultra_3-szybyObliczenia były przeprowadzane dla danych meteorologicznych w II strefie klimatycznej Polski dla sezonu grzewczego. Zastosowano okna o współczynniku przenikania ciepła Uw <=0,8 W/m2K, montowane w warstwie izolacji . 

Profil okna wypełniony pianą PUR ze wzmocnieniami Ultradur® High Speed w ramie i skrzydle

 

Obliczenia pokazują, że okna dobrane i zamontowane zgodnie z wymaganiami  jak dla budynku pasywnego dostarczają energii cieplnej do ogrzewania budynku czyli działają jak grzejniki.  Jest to zatem sytuacja bardzo pożądana bo jest to darmowa energia. Aby jednak zweryfikować te kalkulacje  w praktyce należy zastosować  bardzo dobrą jakościowo technikę montażu pod względem szczelności i statyki. W ostatnim czasie takich systemów na rynku pojawia się coraz więcej.  Badania termiczne dowiodły że montaż okien w warstwie izolacji daje najmniejsze straty ciepła od montażu. Są to straty liniowe na obwodzie okna na styku jego ramy  z murem. 

tabelka2

Sukces nie jest prosty 

Montaż w strefie ocieplenia jest zasadny przy spełnieniu wszystkich następujących kryteriów: 

 • Dobór odpowiedniej stolarki . Powinny one mieć bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej zarówno dla szyby jak i profilu o czym świadczy współczynnik przenikania ciepła Uw wyrażony w [W/m2K] . Podejście rozsądkowe projektanta, inwestora oraz fachowe dostawcy stolarki powinno być wyznacznikiem w tym zakresie
 • Wiedza i doświadczenie montażystów – byle nie uczyli się na danym budynku 
 • Odpowiedni system montażu  dobrany do zaprojektowanej stolarki, konstrukcji
 • Weryfikacja montażu jako potwierdzenie jakości jego wykonania za pomocą testu szczelności blower door. 

Po kolei na budowie 

Poniżej opisane są etapy montażu okien we wspomnianym budynku pasywnym w miejscowości Góra, k/Poznania. Do montażu zastosowano :

 • system kotew 
 • śruby systemowe
 • folię okienną paroizolacyjną i paro przepuszczalną 
 • klej do folii okiennych
 • pianka pistoletowa 
 • gruntPoniżej ściana południowa gotowa do montażu. 

          WP_20141119_009                   DSC_1226


Wypełnienie szczeliny montażowej pianą PUR po stronie zewnętrznej.  Szczelina pomiędzy izolacją a taśmą. Ściany domu pasywnego pokryte są izolacją ze styropianu grafitowego o gr. 30 cm. Na oknach zaprojektowano żaluzje fasadowe. Na zdjęciu widać izolację z bloku piany PUR na nadprożu . Jest zamontowana w celu polepszenia izolacyjności w miejscu chowania żaluzji. Taśma jest przyklejona do styropianu i do piany PUR. Taśma ta pełni funkcję szczelności dla powietrza infiltrującego w połączenie z zewnątrz. Chroni wypełnienie z piany przed czynnikami atmosferycznymi: wiatrem, deszczem, słońcem.

      DSC_0901

Jakie było źródło nieszczelności? 

Okna zostały zamontowane na listwie podokiennej (izolowanej pianą PUR we własnym zakresie), dostarczonej wraz z oknami z fabryki. Połączenie  tej listwy z ramą okazało się nieszczelne, mimo że została tam włożona taśma rozprężna.

Wnioski:

Obecnie rozwój branży okiennej w kierunku energooszczędności pozwala inwestorom spełniać marzenia o szklanych ścianach w swoich domach dając szansę na komfort, niskie koszty eksploatacji budynku. Należy jednak pamiętać, że zainwestowane pieniądze w dobre izolacyjne parametry okna zwrócą się pod warunkiem prawidłowego montażu! 

 

 

Znajdź producenta okien