Polacy budują pasywnie za granicą

Inwestorom zależało na osiągnięciu pasywnego standardu energetycznego. Niskie zapotrzebowanie na energię, wysoka jakość zastosowanego ocieplenia, idealne uszczelnienia to jednak zaledwie podstawa w przypadku budynków wznoszonych w Norwegii. Wyśrubowane wymagania wynikały m.in. z podejścia do budowania w krajach skandynawskich oraz z samej specyfiki regionu. 

Budynek powstał ekspresowo, bo w 2,5 miesiąca. W technologii drewnianego szkieletu prefabrykowanego, dodatkowo w standardzie pasywnym, co oznacza, że charakteryzuje się wyjątkowo niskim zapotrzebowaniem na energię – poniżej 15 kWh/(m2/rok). Dzięki technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego możliwe jest osiągnięcie pożądanego poziomu termiki przy stosunkowo niewielkich przegrodach. „Tym samym w budynku mamy nie 50-, a 32-centymetrowe ściany o takich samych parametrach, co przekłada się na koszty zakupu materiałów oraz umożliwia uzyskanie większej powierzchni użytkowej budynku” – tłumaczy Kamil Kępa, specjalista ds. inwestycji i eksportu w firmie Tadeks Fertig Haus. Uwagę zwraca przede wszystkim nieskomplikowana, zwarta bryła budynku, charakteryzująca technologię niskoenergetyczną. Taka forma obiektu pozwala na osiągnięcie wymaganych parametrów cieplnych oraz zminimalizowanie powstawania mostków termicznych. Wbrew stereotypowym opiniom surowość projektu wcale nie narzuca ascetyzmu w estetyce, wykończeniu budynku. Detale drewniane wykonane z modrzewiu syberyjskiego wkomponowane w projekt przeszkleń i fasady sprawiają, że obiekt nawiązuje dialog z otoczeniem, nawiązuje do niego, nie jest oderwany od krajobrazu. 

Szybka prefabrykacja

budynek_pasywny

Proces montażu podzielono na dwa etapy: montaż konstrukcji i wykończenie konstrukcji. Na przygotowanie prefabrykatów w śląskim zakładzie należało poczekać ok. 3-4 tygodni, z kolei na realizację stolarki okiennej – 4 tygodnie.
Montaż konstrukcji oraz osiągnięcie stanu surowego zajęło ekipie z firmy Tadeks Fertig Haus zaledwie tydzień. W „międzyczasie” wykonywane były instalacje – wodno-kanalizacyjna i ogrzewania (elektryczna powstała jeszcze na etapie prefabrykacji, w zakładzie produkcyjnym). Ostatni etap prac – roboty wykończeniowe z zewnątrz, dokończenie elewacji, montaż konstrukcji sufitów po przeprowadzeniu instalacji – zrealizowali specjaliści od wykończenia z Tadeks Fertig Haus. 

TABLEKA22

Projekt przeszkleń

Co interesujące, projekt przeszkleń w budynku został zaprojektowany przez samą inwestor. To ona zasugerowała, jaki kształt okien najlepiej wpisze się w architekturę wnętrza oraz estetykę bryły i elewacji. „Warto zaznaczyć, że norweska architektura charakteryzuje się bardzo dużą liczbą przeszkleń w każdym projekcie. I świetnie się to prezentuje” – zauważa Kamil Kępa. Priorytetem wykonawców było osiągnięcie jak najlepszych parametrów cieplnych, co z uwagi na specyfikę regionu (z uwagi na duże opady i silny wiatr okolice Stord uznawane są za jeden z najbardziej problematycznych w Europie, jeśli chodzi o uszczelnienie konstrukcji) stanowiło spore wyzwanie technologiczne. Dlatego też tak istotne było dobranie odpowiednich okien. Wykonawca pierwotnie zaproponował wykorzystanie okien trzyszybowych jednego z producentów okiennych, jednak po dogłębnej analizie projektu postawiono na przeszklenia w standardzie pasywnym od firmy Elwiz.elwiz_energio_standard1 Okna Elwiz energio standard® z docieplonymi wzmocnieniami zaprojektowano na bazie rozwiązań technicznych znanych z Elwiz energio passiv®. Współczynnik przenikania
ciepła okien wynosi – w zależności od przeszklenia i jego lokalizacji – od 0,64 do 0,75 WmK, z kolei wysokość współczynnika g plasuje się na poziomie ok. 50%. Zastosowano ramki dystansowe SWS ULTIMATE EEP.  Największe przeszklenia zostały ulokowane od strony południowej, aby możliwe było korzystanie z darmowej energii słonecznej, czyli generowanie pasywnych zysków energetycznych. Dzięki zastosowanym szybom duże przeszklenia na południowej fasadzie sprawdzają się tu znakomicie. Zamontowano również okna w systemie HDS, czyli niskoprogowe, oraz zintegrowane drzwi tarasowe, otwierane na zewnątrz ze względu na standardy bezpieczeństwa. 

Montujemy

budynek_pasywny3Postawiono oczywiście na tzw. ciepły montaż okna oraz dokładne uszczelnienie połączeń. „Zarówno w Polsce, jak i za granicą do montażu okien oraz uszczelniania realizowanych przez nas budynków używamy szwajcarskich taśm uszczelniających SIGA (od strony wewnętrznej i zewnętrznej). Zawsze powtarzam, że najważniejsze jest niewidoczne dla okna. To samo tutaj.  Produkty SIGA umożliwiają ciepły montaż stolarki zewnętrznej i - co najważniejsze - zachowanie szczelności, jak i uszczelnienia ścian i miejsc połączeń, np. ściany z fundamentem. Okna montowane są na kotwy i wypełniane pianką niskoprężną. Dzięki zastosowaniu taśm i własnych rozwiązań technologicznych spełniamy standardy szczelności w NO TECH10” – tłumaczy Kamil Kępa. 

budynek_pasywny12

Możemy być pewni, że tego typu technologie to przyszłość budownictwa. Przyszłość, od której nie ma i

wcale nie powinno być odwrotu. „Z roku na rok koszty utrzymania budynków
 rosną w zawrotnym tempie. Wznosząc dzisiaj dom prefabrykowany, mamy pewność, że będzie to dobra inwestycja. Nawiązuję tutaj oczywiście do standardów budownictwa, jakie będą obowiązywać w Unii Europejskiej w roku 2021. Już teraz widzimy rozwijający się trend oraz kolejne inwestycje w nowoczesne rozwiązania” – podkreśla ekspert firmy Tadeks Fertig Haus. 

  budynek_pasywny5

Kamil Kępa, specjalista ds. inwestycji i eksportu w firmie Tadeks Fertig Haus 

Budynek zaprojektował wykwalifikowany architekt, który przeszedł odpowiednie szkolenia w tej dziedzinie. Do nas należało wykonawstwo tego projektu, tak aby sprostał on wymaganiom, jak i założeniom danej inwestycji. Rynek norweski jest specyficzny - jak każdy inny, na którym budowaliśmy, np. angielski, szwedzki, austriacki, niemiecki, belgijski czy innych krajów wspólnoty. Jest on jednak najbardziej wymagający z podanej listy. Budownictwo prefabrykowane jest w Norwegii bardzo mocno rozwinięte. Dawna stolica Norwegii, Bergen, jest w 90 proc. zbudowana z drewna! Realizacje za granicą zawsze stanowią wyzwanie, ale my mamy już to bardzo dobrze opanowane. Logistyka (wysokie koszty transportu), sposób montażu, uprawnienia dla pracowników – wszystko musi być zgodnie z prawem, dlatego zarejestrowaliśmy w Norwegii firmę i działamy zgodnie z norweskim prawem pracowniczym. Poznając norweski rynek budowlany, musieliśmy zmienić kilka rozwiązań technologicznych oraz wybrać materiały akceptowane na tamtejszych rynkach. Kilka z norweskich rozwiązań tak nam się spodobały, że firma postanowiła wprowadzić je do naszych wszystkich realizacji – branża budowlana ciągle się zmienia, również i my ciągle szukamy odpowiednich rozwiązań, aby zaoferować inwestorom odpowiedni produkt na miarę obecnych rozwiązań technologicznych. Przy wykonywaniu projektu konstrukcyjnego nasz konstruktor w firmie musiał przygotować obliczenia statyczne, bazując na danych, takich jak obciążenia śniegiem czy wiatrem dla danego regionu.  Norwescy kierownicy budowy przykładają wagę do materiałów, jak i sposobu ich wykonania.  Po licznych odbiorach tego, jak i innych naszych budynków w Norwegii, które przechodziliśmy bezproblemowo, jesteśmy zadowoleni z naszej pracy i sposobu, w jaki realizujemy zlecenia w tym rejonie Europy. 

 

 

Znajdź producenta okien