Profiokno nr 11

Wstęp - w drodze po mistrzostwo

Chociaż tytuł może wielu z Państwa kojarzyć się w tej chwili jednoznacznie, to nie będzie to relacja z przygotowań żadnej z drużyn do Mistrzostw Europy. Mimo, iż mistrzostwo zdobędzie tylko jedna drużyna, to jednak wszystkie zespoły konsekwentnie od długiego czasu starają się podnosić swój poziom i poszukiwać optymalnego zestawienia składów. Tylko takie nastawienie i podejście może dawać nadzieję na sukces.

Mieszkaniówka zaskakuje dynamiką

W styczniu i lutym 2012 roku oddano do użytku o 29% mieszkań więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku. Budownictwo deweloperskie odnotowuje znaczne wzrosty.

News

1. aluplast doceniony przez producentów okien 2. aluplast kolejny raz najbardziej znaną marką profili

Statyka, między teorią a praktyką

W poprzednim numerze kwartalnika „Profiokno” pojawił się artykuł Karola Reinscha „Odporność okien na obciążenie wiatrem”, który wzbudził wątpliwości Czytelników i, co ważne, zainicjował dyskusję. Kontrowersje czytelników wzbudziła metoda obliczeń statycznych, w wyniku której wyznaczana jest minimalna, wymagana wartość momentu bezwładności Ix dla projektowanego elementu przenoszącego obciążenia wynikające z oddziaływania wiatru, czyli słupka.

Okna pozyskujące energię

Oszczędność energii jest głównym zadaniem europejskich gospodarek narodowych w ramach dążenia do ograniczenia emisji CO2, zmniejszenia uzależnienia od paliw kopalnych i zredukowania niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne. Nowoczesne okna mogą jednak nie tylko zmniejszyć zużycie energii, lecz także w sposób aktywny ją pozyskiwać.

Ciepłe drzwi balkonowe z niskim progiem

Niskie progi balkonowe nie mają w Polsce dobrej prasy, a przecież w wielu sytuacjach są niezastąpione. Właściwy montaż i odpowiednie docieplenie powinny przekonać do nich właścicieli domów i mieszkań. Prawidłowo zamontowany niski próg powinien niezawodnie działać przez cały okres eksploatacji, niezależnie od pory roku, a jeśli jest to tzw. ciepły próg z przegrodą termiczną, także zachowywać odpowiednie parametry.

Trendy i nowości - targi fensterbau/frontale

Za nami kolejna edycja największych branżowych targów w Europie, czyli fensterbau frontale w Norymberdze, które odbyły się pod koniec marca. Ta odbywająca się co dwa lata impreza, to z jednej strony prezentacja najnowszych osiągnięć firm, a z drugiej wyznacznik trendów i kierunków rozwoju branży w najbliższych latach. Właśnie w tym duchu przygotowana została również tegoroczna prezentacja firmy Aluplast.

Najwięcej do Niemiec

W branży stolarki budowlanej coraz bardziej powszechne staje się przekonanie, że dalszy rozwój firm możliwy jest przede wszystkim poprzez ekspansję na rynki zagraniczne. Od kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost eksportu stolarki.

Eksport okien - szansa i wyzwanie

Gospodarka wolnorynkowa zaowocowała wzrostem konkurencyjności wielu gałęzi gospodarki. Jedną z nich na pewno jest rynek produkcji, ale także dystrybucji – sprzedaży i montażu okien. W branży bez specjalnych barier wejścia, lawinowo rosła liczba zakładów produkcyjnych. Po nasyceniu rynku krajowego producenci ruszyli na podbój Unii Europejskiej.

PREZ-MET wyprzedza konkurencję

Okna po francusku

Producenci okien z Polski, jak mogliśmy się przekonać na podstawie danych Centrum Analiz Branżowych, są niezwykle aktywni na rynkach europejskich i dzięki temu jesteśmy jednym z liderów eksportu stolarki okiennej. Niewątpliwe istotnym atutem i czynnikiem sprzyjającym takiej sytuacji jest konkurencyjność cenowa naszych producentów.

Rozliczanie wynagrodzeń w produkcji

Gdy liczy się każda złotówka wypracowanej marży, warto wziąć pod lupę sposób wynagradzania pracowników produkcyjnych. Wynagrodzenia to istotny element kosztów produkcji, a nie zawsze podchodzimy do nich w sposób racjonalny, promując najbardziej efektywnych pracowników.

Zgrzewanie na "szybko i mocno"

Niezależnie od stopnia zaawansowania technologicznego i warunków pracy, proces zgrzewania od czasu produkcji pierwszych profili pvc w latach 50. ubiegłego wieku był prawie niezmienny, aż do dziś… 

Okuwanie z patentem

Podczas produkcji okien i drzwi, kiedy elementy okucia trzeba zamocować w odpowiednich miejscach na skrzydle i ościeżnicy, dochodzi do pomyłek. Nieraz trudnych do wykrycia albo niemożliwych do naprawienia. Dlatego firma Roto, która dopracowuje najdrobniejsze detale techniczne swoich systemów okuć, oferuje producentom stolarki wsparcie w organizacji produkcji. Wszystko po to, by okna z optymalnie dobranymi okuciami zawsze sprawnie działały.

Innowacyjny automat do okuwania skrzydeł

Na tegorocznych targach w Norymberdze EMMEGI, ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawową, zaprezentował niewielką część z palety posiadanych w swojej ofercie maszyn. R&D Tech jest wyłącznym dystrybutorem tej marki na rynku polskim.

Montaż warstwowy - okiem montażysty

Dotąd, gdy jedyną znaną metodą montażu było instalowanie stolarki na kotwy, dyble, blachy i uszczelnienie pianką rozprężną, a nierzadko pianka służyła za mocowanie okna, nie było mowy o nowoczesnych technikach montażu.

O włos od ideału... akustycznego

Pionierskie badania Soudal przeprowadzone wraz z Instytutem Techniki Budowlanej nie pozostawiają wątpliwości – wadliwy montaż okna o wysokich parametrach izolacyjności akustycznej, prowadzący do powstania szczeliny włosowatej, może spowodować obniżenie izolacyjności akustycznej nawet o 10 decybeli!

Jak budować autorytet szefa?

Skuteczny szef jest przede wszystkim skutecznym przywódcą, co nie wymaga tłumaczenia. Bez względu na to, jak zdefiniuje się samo przywództwo i jak długą można stworzyć listę cech, zalet, umiejętności, wiedzy i postaw określających dobrego przywódcę, nie może na niej zabraknąć jednego słowa, jakim jest autorytet.

Mistrzowie wyższych cen

W 2006 roku Dyrektor Generalny General Electric, Jeffrey Immelt, powiedział: „Kiedy mamy do czynienia z cenami, które sami mamy zapłacić, zawsze dokładnie je sprawdzamy i analizujemy. Natomiast w przypadku naszych własnych cen nigdy nie jesteśmy wystarczająco staranni!”

Oni czy my?

Okna, nawet te najlepsze, mają to do siebie, że od czasu do czasu się psują i trzeba je naprawić albo wymienić na nowe, wolne od wad. Nabywca jest zły na niesprawne okno, a sprzedawca musi dojść do tego, czy naprawa ma być wykonana w ramach gwarancji, czy niezgodności towaru z umową. Różnica niebagatelna, bo tryb wskazuje, kto za usterkę zapłaci – producent czy sprzedawca.

„Planning and Tender“ – program do projektowania i ofertowania stolarki okiennej

Coraz częściej producenci, sprzedawcy okien, ale też architekci stają w rozmowach, szczególnie z bardziej wymagającymi klientami, przed koniecznością zaprezentowania szczegółowej dokumentacji dla oferowanych okien i drzwi, w tym np. detali, przekrojów konstrukcji czy sposobów połączeń poszczególnych elementów.