Profiokno nr 8

Wstęp - Pomóżmy samym sobie.

Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć dziś, że „strategia” najniższej ceny to droga donikąd, która raczej prędzej niż później będzie zmiatała z rynku kolejnych graczy. Po pierwsze jest to droga zarezerwowana dla nielicznych, po drugie wymaga często też pewnego efektu skali, a po trzecie powinna być oparta na zdrowych zasadach pozwalających firmie na inwestycje i dalszy rozwój, a nie tylko „pustym przerobie” dającym nadzieję przetrwania do lepszych czasów. 

Ruszyła maszyna powoli, ospale...

Jak po długiej zimie wygląda sytuacja w „najgorętszym” sektorze budownictwa, czyli w mieszkaniówce? Czy w pierwszym kwartale rynek odnotował zwyżkę w koniunkturze, spadek, czy może panował zastój?

News.

1. energeto® ruszyło z Gorzowa w Świat 2. Okna energeto® w modelowym domu energooszczędnym 3. Najbardziej znane marki profili PVC.

Więcej światła pod dachem.

Strych czy poddasze to pożądane przez wielu ludzi pomieszczenia mieszkalne. Aby dobrze pełniły swoją funkcję, dawały szerokie możliwości aranżacyjne i zapewniały użytkownikom komfort, konieczny jest odpowiedni wybór okien. Oprócz wpuszczania światła powinny zatrzymywać ciepło i chronić przed hałasem.

Optymalizacja parametrów energetycznych okien.

Zgodnie z art. 9 Dyrektywy 2010/31/UE, po roku 2020 wszystkie nowobudowane domy muszą się charakteryzować niemal zerowym zapotrzebowaniem na ciepło. Biorąc pod uwagę blisko 20% udział okien w bilansie strat ciepła optymalny dobór ich parametrów energetycznych jest nie do przecenienia.

Energooszczędność profili okiennych.

Kluczowym zagadnieniem przy projektowaniu i wykonawstwie współczesnych budynków jest przede wszystkim zastosowanie technologii pozwalających na minimalizowanie strat ciepła. Jak wiemy, okna są w tym zakresie jednym ze słabszych punktów całej ściany. Jednak uwzględniając pozytywny wpływ odpowiednio zaprojektowanych przeszkleń na bilans cieplny budynku, przekonamy się, że to właśnie okna mogą często zmniejszać zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń.

Ciepłe, jeszcze cieplejsze.

Energooszczędność to słowo, które na dobre zagościło w naszej świadomości. Nie jest to już moda czy przejaw proekologicznego myślenia, ale często usankcjonowany prawnymi uregulowaniami wyścig w poszukiwaniu technologii zmniejszających zużycie energii.

Bilansowanie szybą.

Coraz bardziej charakterystyczną cechą nowoczesnego budownictwa jest stale zwiększająca się powierzchnia przeszklona elewacji. O ile wszystkie komponenty wchodzące w skład okna, wraz z finalnym montażem całej konstrukcji, mają wpływ na wielkość strat ciepła, o tyle rodzaj zastosowanych pakietów szybowych decyduje dodatkowo również o zyskach energetycznych z promieniowania słonecznego.

Co wynika z normowania produkcji.

Mierzenie czasów wykonania konkretnych konstrukcji okiennych to najlepsza ze znanych mi metod określania wydajności i planowania produkcji okien. O jej zaletach pisałem w poprzednich wydaniach „Profiokno”. Tak o wiele łatwiej zarządzać ludźmi i zasobami produkcyjnymi i zwiększyć wydajność bez inwestowania w maszyny. W 100 procentach potwierdzają to nasze ostatnie doświadczenia w normowaniu produkcji w zakładach.

Zrozumieć normę PN-EN 14351-1

Po kilku latach od zharmonizowania normy wyrobu dla okien i drzwi zewnętrznych widać coraz większe zrozumienie normy, jej interpretacji i prawidłowego wykorzystania w branży. A jeśli pojawiają się wątpliwości – postaramy się je rozwiać w oparciu o pytania producentów okien, związane z prawidłowym umieszczeniem znaku CE.

 

Obróbka profili z uszczelkami.

Czy małe, często niewidoczne cechy okna mogą zdecydować o jego jakości? Zdecydowanie tak! Mimo że wyjątkowa dbałość o szczegóły nie pozostanie bez wpływu na cenę produktu, warto sprawdzić, jaką wartość dla eksploatacji i parametrów okna będzie miała odpowiednio dobrana uszczelka.

Okno dopasowane do funkcji pomieszczenia.

Propozycję „szytego na miarę” podejścia do zakupu okien przedstawia producent okuć – Roto Frank. Dzieląc dom czy mieszkanie na odrębne pomieszczenia: kuchnię, sypialnię, pokój do pracy itd., właściciel przewiduje, co w poszczególnych miejscach będzie się działo i jakie związane z tym przedmioty użytkowe powinny się tam znaleźć. Dokładnie tak samo Roto traktuje okno: stwierdza, w jakim miejscu jest zaprojektowane, jakie są jego zadania i jakie wyposażenie należy mu w związku z tym zapewnić.

Okna w rozmiarze XXL.

Jednym z efektów dokonującej się już od wielu lat zmiany w sposobie myślenia o architekturze jest między innymi zauważalna zmiana w zakresie kształtów i konstrukcji projektowanej stolarki okiennej. Wymarzone domy są przepełnione światłem, wolne od barier architektonicznych, bliskie otaczającej naturze, a jednocześnie komfortowe, ciepłe i bezpieczne.

Dla wygody i stylu.

Coraz więcej klientów, ceniących komfort, chce wprowadzać do swojego domu więcej światła i wybiera duże przeszklenia i drzwi. Stabilność i funkcjonalność przy tego typu projektach gwarantują tylko okna i drzwi z systemami okuć uchylno-przesuwnych i podnoszono-przesuwnych. Czym różnią się te dwa systemy i gdzie najlepiej je stosować, pokażemy na przykładzie rozwiązań Siegenia-Aubi.

Najszybsze centrum w Europie - COP 420/960.

Centra obróbcze mają różne zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Są to maszyny o różnym stopniu zaawansowania: technologicznym i wydajnościowym; tak też jest w branży producentów okien z PVC. Tu również stosuje się centra obróbcze, które coraz częściej zastępują pracę ludzką. Obecnie na rynku dostępne są centra obróbkowe wielu producentów – każdy z nich ma inne spojrzenie na temat, inny stopień zaawansowania – wykonujące różne operacje z różną szybkością.

Integra 4H - mistrz precyzji i szybkości.

W Fabryce Okien na Żywo podczas tegorocznej Budmy R&D Tech pokazał innowacyjną linię czyszcząco- zgrzewającą Integra 4H włoskiej firmy Emmegi. Wytwarzane na niej przez firmę AdamS wysokiej jakości okna bez problemu uzyskały certyfikat od Mobilnego Laboratorium. Maszyny zdobywają uznanie kolejnych klientów, a R&D Tech prezentuje jeszcze wydajniejszą linię powiększoną o dwa centra obróbcze Q-Matic.

Antywłamaniowość okien w praktyce.

Wielu producentów stolarki budowlanej jest przeświadczonych o tym, że ich wyroby są lepsze, niewielu jednak opanowało skuteczną metodę powiadamiania o tym klientów, by swą przewagę pokazywać i sprzedawać z należytym skutkiem.

Montaż okien bez składu i ładu.

Czy tylko brak kompetencji i mierna wiedza techniczna montażystów są przyczynami powstawania błędów montażu. Otóż nie! Wiele błędów montażowych powstaje zdecydowanie wcześniej, jeszcze zanim ekipa montażowa otrzyma adres placu budowy oraz zlecenie na wykonanie określonych robót.

Płaca jako główny środek motywacji finansowej.

Pieniądze szczęścia nie dają – czy aby na pewno? Służą do wartościowania umiejętności człowieka, wiedzy i zachowania, czyli kompetencji, no i naturalnie – do wyceny wysiłku, jaki człowiek ponosi, wykonując pracę. Taką też rolę wyceny ma za zadanie stanowić płaca dla pracownika.

Poradnik projektanta cz. III.

To już trzeci z kolei numer „Profiokno”, w którym producenci i sprzedawcy apelują do projektantów i architektów o opisywanie konstrukcji okiennych poprzez podawanie konkretnych wymagań eksploatacyjnych wynikających z normy PN-EN 14351-1+A1:2010. Czas skończyć erę rysowania okien i opisywania ich poprzez podawanie cech komponentów, z których powstają. Szyby, kształtowniki, okucia, wzmocnienia stalowe, to nie okno!