Profiokno nr 12

Wstęp

Ze zmianami w naszym otoczeniu mieliśmy do czynienia od zawsze. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że obecnie te zmiany zachodzą zdecydowanie szybciej, a co za tym idzie wymagają bardziej wnikliwej analizy sytuacji i podejmowania szybkich decyzji.

Czy rynek się nasycił?

Pierwsza połowa 2012 roku dla sektora mieszkaniowego okazała się dynamiczna, oddano do użytku blisko 68,13 tys. mieszkań, czyli o ponad ¼ więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Jednak analizy wcześniejszych etapów budowy mieszkań (wydawanie pozwoleń i rozpoczynanie nowych budów) wskazują na wyraźne wyhamowanie rynku.

Powtórne badanie okien

Po głośnym raporcie „Gdy za oknem słotna jesień” Związku Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa okazało się, że okna kilku firm po powtórnych badaniach zleconych przez Związek okazywały się dobre, to znaczy zgodne z deklarowanymi poziomami własności. Warto sprawdzić, czy wcześniejsze badania na tej samej próbce, niepoddanej żadnej ingerencji z zewnątrz, mogą dać takie same lub nawet lepsze wyniki co do poszczególnych właściwości?

Ocena energetyczna stolarki budowlanej.

System oceny produktów związanych bezpośrednio ze zużyciem energii został wprowadzony wiele lat temu. Okna i drzwi jako elementy budynku są pośrednio związany ze zużyciem energii, w związku z tym etykietowanie energetyczne stolarki otworowej zgodnie z obowiązującym prawem UE powinno być wdrożone przez wszystkie kraje członkowskie UE. Czy jest potrzebne użytkownikom i inwestorom, aby prawidłowo wskazywać optymalne pod względem zużycia energii okna i drzwi?

Antywłamaniowość ubrana w normy.

Nowe normy opisujące klasy odporności okien na włamanie nie wprowadzają w zasadzie wielkich zmian do tej klasyfikacji. Jednoznacznie określają jednak dane klasy, nie pozostawiając zbyt wiele miejsca na interpretację.

Test szczelności z wentylatorem.

Badania szczelności to wciąż jeszcze w Polsce rzadkość, o której słyszymy najczęściej w kontekście budowanych i opisywanych w prasie budynków pasywnych. Tymczasem test Blower Door to jedno z narzędzi umożliwiających kontrolę stanu wykonania m. in. stolarki budowlanej i jej montażu.

Wybieramy rolety nadstawne.

Roleta nadstawna jest alternatywą dla popularnych aluminiowych skrzyń roletowych montowanych na elewacji. W odróżnieniu od innych systemów osłonowych roleta nadstawna wykonana jest z PVC, które w przeciwieństwie do aluminium ma właściwości termoizolacyjne. Co więcej, po zabudowie pozostaje niewidoczna dla obserwatora tak wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, nie szpecąc go, jak np. tradycyjne rolety natynkowe.

Rolety a termoizolacja.

Rolety zewnętrze są doskonałym zabezpieczeniem przed działaniem czynników atmosferycznych, hałasem z zewnątrz i przede wszystkim przed niekontrolowanymi stratami ciepła zimą oraz nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w miesiącach letnich. Udowadniają to badania przeprowadzone na Politechnice Lubelskiej na zlecenie firmy JackeR.

Ewolucja czy rewolucja? Energeto w pytaniach i odpowiedziach.

Produkty innowacyjne mają to do siebie, że na początku często budzą pewną nieufność, czasami niezrozumienie, szczególnie jeśli są jeszcze droższe od standardowych produktów. Z drugiej strony pojawia się też już na początku nieliczna grupa osób, firm upatrujących właśnie w innowacji szansy na wyróżnienie się oraz możliwość osiągania większych zysków. Okna i drzwi przesuwne w wielu odsłonach. Coraz częściej jako drzwi balkonowe i tarasowe stosuje się konstrukcje z przesuwnymi, a nie z rozwiernymi skrzydłami. Tego typu rozwiązania w wielu przypadkach przewyższają konstrukcje tradycyjne ze skrzydłami rozwiernymi i rozwierno-uchylnymi.

Programy dla branży a rynek międzynarodowy.

W ciągu ostatnich kilku lat eksport okien i drzwi (głównie do krajów Unii Europejskiej) stał się polską specjalnością. Słusznie uważał Mikołaj Rej, iż „Polacy nie gęsi…”, lecz we współpracy z zagranicznymi partnerami posługiwanie się językiem polskim nie wystarcza.

Przyczyny błędów przy montażu okien w strefie izolacji termicznej.

Skuteczne podwyższenie w ostatnich latach parametrów użytkowych okien oraz powszechny nacisk na obniżanie strat energii wymusiły - także na polskim rynku budowlanym - montaż okien poza murem.

Nie wszystko złoto co się świeci.

W sierpniowym „Forum Branżowym” ukazał się artykuł Roberta Klosa „Przyszłe okna i drzwi w Polsce”, w którym autor przedstawia i omawia propozycje zmian w przepisach techniczno-budowlanych opracowane i zgłoszone przez Zrzeszenie Montażystów Stolarki. Uważam, że propozycje zgłoszone przez środowisko montażystów są nie tylko dalece niewystarczające, aby cokolwiek zmienić na lepsze w nowym prawie, ale na dodatek mogą wprowadzić sporo zamieszania w codziennej pracy członków Zrzeszenia.

Standardy obsługi.

Czasy w sprzedaży stolarki zrobiły się trudne. Już nie tak łatwo sprzedać okna, co powoduje, że szefowie salonów okiennych sięgają po różne kreatywne zabiegi. Jeżeli, jak twierdzą niektórzy,o wszystkim decyduje cena, to przecież w grupie firm oferujących „najniższą cenę” znajduje się ogromna liczba firm, czyli konkurentów.

Okno szyte na miarę - sprzedam.

Użytkownicy okien, zarówno w domach, jak i w mieszkaniach, przyzwyczajeni do prostych produktów z poprzedniej epoki często nie wiedzą, o co pytać, by kupić dobre, funkcjonalne okno.

Skuteczna windykacja w eksporcie.

Niezapłacone faktury, nieodbierający telefonu dłużnik, przesuwane po raz kolejny terminy zapłaty już ustalonych rat potrafią skutecznie pozbawić menedżera motywacji do pracy, nie mówiąc już o trudnościach z płynnością finansową zarządzanego przez niego przedsiębiorstwa.

Mała podwyżka, duży zysk.

Stabilne wzrosty gospodarek niemieckiej i polskiej pozwoliły firmom istotnie podnieść przychody w roku ubiegłym. W tym samym czasie, w innych krajach europejskich, firmy ze względu na kryzys borykały się, i nadal borykają, z utrzymaniem poziomów sprzedaży. Firmy swojej szansy na poprawę sytuacji mogą poszukać w cenach swoich produktów.

Okna niezgodne z umową.

Roszczenie konsumenta zgłoszone sprzedawcy, wynikające z udzielonej przez producenta okna gwarancji jakości, sprzedawca przekazuje gwarantowi i tyle jego roli oraz odpowiedzialności. Jeśli jednak niezadowolony konsument zechce skorzystać z ustawowej ochrony i powoła się na niezgodność towaru z umową, wtedy cała odpowiedzialność spoczywa na sprzedawcy. Jak w takiej sytuacji postępować?

Inwestycja w dom pasywny.

Na temat domów pasywnych wiele już powiedziano, a jeszcze więcej zostanie powiedziane w przyszłości, bo temat staje się modny i aktualny. Opinii jest wiele, każdy chce skorzystać z zainteresowania i dołożyć swoje trzy grosze – niestety są to w olbrzymiej większości te same, mocno już wyświechtane poglądy, które nie wnoszą absolutnie nic nowego, a wręcz zaciemniają obraz.