Profiokno nr 18

Wstęp - Jasny kierunek

Tak, tak, to już pięć lat od pierwszego wydania Profiokno. Symbolicznie chcielibyśmy to podkreślić zmieniając nieco szatę graficzną. Okrzepliśmy, dojrzeliśmy i staramy się konsekwentnie realizować nakreśloną na początku misję: INSPIROWAĆ, EDUKOWAĆ, WYJAŚNIAĆ.

DEWELOPERZY ZDYSTANSOWALI „KOWALSKICH”

Pierwsze półrocze kontynuuje trendy zarysowane na początku 2014 roku – wzrost liczby rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i utrzymująca się tendencja spadkowa liczby mieszkań oddanych do użytku. Największym wzrostem dynamiki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku wykazali się deweloperzy.

ROLETY ZEWNĘTRZNE – SPOSÓB NA POPRAWĘ WŁASNOŚCI OKNA

Własności cieplne okien stały się jedynym z najważniejszych kryteriów oceny stolarki budowlanej. Każdy producent podkreśla walory cieplne swoich wyrobów, a określenia „pasywne”, „ciepłe” czy „najcieplejsze na rynku” atakują świadomość potencjalnych inwestorów.

NAJLEPIEJ PRZEBADANY SYSTEM MONTAŻU OKNA W OCIEPLENIU

Od 1 stycznia 2021 roku (od 1 stycznia 2019 roku nowo powstałe budynki administracji publicznej) budowanie domów o „niemal zerowym zużyciu energii” stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Europie, zgodnie z przyjętymi przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej postanowieniami Dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

CO DAJE „CIEPŁY MONTAŻ” OKIEN PVC?

Mimo tego, że z samym pojęciem wszyscy się oswoili, ciągle jakoś brak dowodów, dzięki którym można by wykazać wyższość „ciepłego montażu” nad „montażem standardowym”. Nic dziwnego, że nabywcy, a niekiedy sami monterzy mają wątpliwości co do ewentualnych korzyści z jego zastosowania. Ten artykuł dedykujemy wątpiącym.

BADANIA KONTRA PRODUKCJA

Podczas szkoleń, jakie prowadzimy w zakresie ZKP, oraz inspekcji produkcji, jakie przeprowadzamy na zlecenie producenta, błędy produkcyjne widać niekiedy widać gołym okiem, a zadawane pytania świadczą o małej wiedzy. Dlaczego dane z produkcji często rozmijają się z deklarowanymi wynikami?

WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKALNOŚCI CIEPLNEJ

Deklarowanie oraz obliczanie współczynnika przenikalności cieplnej w odniesieniu do nowych wymagań zawartych w przepisach nadal stanowi problem, przede wszystkim interpretacyjny.

CO NOWEGO W PROGRAMIE DOPŁAT?

Powstały już pierwsze domy i lokale mieszkalne, a do programu zgłaszają się kolejny deweloperzy. Budynki muszą spełnić rygorystyczne wymagania NFOŚiGW, także dotyczące stolarki okiennej, jednak to nie wydaje się zrażać inwestorów.

OKNA KOLOROWE

Od ponad 50 lat, zarówno białe jak i kolorowe profile okienne z tworzyw sztucznych, sprawdzają się jako materiał służący do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Od połowy lat 80. wyraźnemu wzrostowi uległa sprzedaż okien kolorowych.

IDEAL 7000 – SUKCESJA

W przypadku produktów przemysłowych możemy mieć do czynienia z dwoma niezależnymi od siebie procesami starzenia rzeczy. „Zwykłe” starzenie polega na zmianie właściwości użytkowych materiału lub rzeczy wraz z upływem czasu. „Starzenie moralne” wiąże się ze zmianami technologicznymi, w wyniku których w pełni sprawna jeszcze rzecz nie spełnia już bieżących standardów użytkowania i wymagań. Ostatnie zmiany przepisów techniczno-budowlanych sprawiają, że zjawisko „starzenia moralnego” wkroczyło do branży okiennej.

NATURALNA MIKROWENTYLACJA BEZ OTWIERANIA OKNA

Mikrowentylacja to rozwiązanie, które pojawiło się w budownictwie mieszkaniowym wraz z nowoczesnymi profilami okiennymi, które umożliwiają rozszczelnianie okna, czyli zluzowanie uszczelki w celu zapewnienia dodatkowej wymiany powietrza. Obecnie na rynku mam cały szereg rozwiązań technicznych umożliwiających realizację tego celu. Na fali wzrostu popularności automatyki okiennej pojawiło się bardzo ciekawe rozwiązanie – rygiel okienny BDT 010-RC firmy D+H Polska.

OKNA DZIŚ I JUTRO

O oknach przyszłości, efektywności energetycznej, wymianie okien w istniejących budynkach mówi mgr inż. Jürgen Benitz–Wildenburg, dyrektor ds. PR i komunikacji z ift Rosenheim.

PN200 – INNOWACYJNA PRASA DO NAROŻY

Każdy producent maszyn do stolarki aluminiowej posiada w swojej ofercie urządzenie nazywane potocznie prasą, zagniatarką, zaciskarką naroży do profili z aluminium. Są to maszyny o różnym stopniu zaawansowania  technologicznego, jedne proste, nieskomplikowane, tanie, ale wymagające od operatora dużej wiedzy i umiejętności oraz inne – o bardziej złożonej budowie, droższe, ale za to dające dużo większe możliwości regulacji, jak również bardziej „przyjazne i łatwe” w obsłudze.

WINPRO: SPRAWNE ZARZĄDZANIE ZAOPATRZENIEM

Głównym celem działu zaopatrzenia w firmie produkcyjnej z branży stolarki otworowej jest dostarczenie właściwego materiału, wyposażenia technicznego, usług oraz zasileń innego rodzaju we właściwej ilości o odpowiedniej jakości, z właściwego źródła we właściwym czasie i za korzystną cenę. 

NOWA JAKOŚĆ W ZGRZEWANIU PROFILI PVC

Nowoczesna i nastawiona na wysoką jakość i dużą różnorodność produkcji fabryka okien firmy BFT z Barlinka została wyposażona w czterogłowicowego robota SL4 FF, pozwalającego łączyć ze sobą profile o różnych kształtach i powierzchniach zewnętrznych.

PRZEŁOM W SPOSOBIE OFERTOWANIA DRZWI Z WYPEŁNIENIAMI OZDOBNYMI PVC

Większość producentów stolarki PVC ma w swojej ofercie również drzwi wejściowe z ozdobnymi panelami. Jak radzą sobie z przygotowaniem profesjonalnej, dobrze wyglądającej oferty dla swoich klientów? Co w przypadku zapytania obiektowego, gdzie poza oknami i drzwiami balkonowymi pojawiają się drzwi wejściowe z ciekawym wzorem wypełnienia ozdobnego?

MOŻLIWOŚCI DALMIERZY LASEROWYCH

Dlaczego dalmierze laserowe robią taką furorę nie tylko wśród producentów okien, ale także w praktycznie każdej branży ogólnobudowlanej? Odpowiedź jest prosta – bo mierzą długości szybko, bardzo dokładnie, do ich obsługi potrzeba tylko jednej osoby, co nie jest tak oczywiste przy pomiarach tradycyjną taśmą, i często automatycznie liczą dodatkowe wartości niezbędne przy wycenie wykonywanej stolarki okiennej czy drzwiowej.

NA STYKU OKNA Z MUREM

Systemy zamocowań stolarki w warstwie ocieplenia są nadal dość mało znane w naszym kraju. Na przykładzie konsol montażowych Knelsen pokazujemy newralgiczne elementy systemu montażu i wskazujemy, jak należy dokonywać doboru kotew i na co zwracać uwagę.

SZCZELNY MONTAŻ STOLARKI

Mówiąc o prawidłowym montażu stolarki otworowej, często używamy synonimów: ciepły, warstwowy, pełny itp. Wśród tych określeń często brakuje jednak bardzo istotnego – montażu szczelnego.

PRAWA KONSUMENTA PO ZMIANACH

25 grudnia 2014 r. wejdzie w życie ustawa, która wprowadzi istotne zmiany w polskim prawie. Spowodują one swego rodzaju rewolucję w dotychczasowym kształcie praw konsumenta. Pociągną za sobą konieczność modyfikacji systemu informacyjnego, regulaminów i procedur sprzedaży. Pozycja sprzedającego przedsiębiorcy w konsekwencji powyższego ulegnie znacznemu osłabieniu na rzecz konsumenta.

JAK PRZEPROWADZIĆ KAMPANIĘ MARKETINGOWĄ W INTERNECIE?

Jak zwiększyć sprzedaż okien, drzwi, bram czy rolet? Jak skutecznie promować swoją firmę w Internecie? Co zrobić, by stać się liderem w branży i być postrzeganym przez klientów jako ekspert? Wraz z ekspertami IC COMPLEX odpowiadamy na te i inne pytania.

PRACOWNIK CHARAKTERNY

Cechy, kompetencje, zachowania handlowców – co zmieniać, co rozwijać? A może, zamiast pracować nad obecnym podwładnym, lepiej… zatrudnić nowego pracownika?

SWOT – CZYLI STRATEGICZNA RECEPTA NA SUKCES?

Jakie są mocne strony przedsiębiorstwa? Gdzie upatruje się jego szans na zwiększenie zysku? Co może firmie przeszkodzić w osiągnięciu jej celów oraz nad czym powinna popracować? Na te i inne pytania pozwala odpowiedzieć rzetelnie przeprowadzona analiza SWOT.

OKNA PASYWNE W PIERWSZEJ PRODUKCYJNEJ HALI PASYWNEJ 

W ostatnim wydaniu Profiokno przedstawiliśmy ogólne założenia i projekt realizowanej przez firmę Elwiz S.A. pierwszej produkcyjnej hali pasywnej, w której będą powstawały energooszczędne i pasywne okna z PVC. Czas na realizację.

NOWATORSKIE INWESTYCJE

Dom mieszkalny, w którym niezależnie od rosnących cen nośników energii koszty eksploatacyjne będą bliskie zeru? A może trzygwiazdkowy hotel pasywny? Mrzonki? Marzenia? Czy jednak zmieniające się podejście do budownictwa oraz gospodarki energetycznej?