Profiokno nr 5

Wstęp

Optymalizacja to słowo, które od dłuższego czasu robi dużą karierę. Optymalizuje się koszty, budżety promocyjne i wiele innych zakresów działania. Należy jednak uważać, by nie doprowadzić przy tym do ograniczenia potencjału rozwojowego firmy.

Mieszkaniowy rollercoaster?

Pięć miesięcy statystki budowlanej za nami. Czas na pierwsze podsumowania. Wystarczy spojrzeć na trzy podstawowe wyniki przygotowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku: 17,5 procentowy spadek mieszkań przekazanych do użytku przy 26,5-procentowym wzroście rozpoczętych i 11,3-procentowym spadku budów, na które wydano pozwolenia, by zdiagnozować, że sytuacja w tym segmencie budownictwa jest dość chwiejna.

Stolarka budowlana a nowe aspekty prawne

1 lutego br. zakończył się okres koegzystencji normy PN-EN 14351-1:20061) i systemów krajowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Norma, która została wpisana do katalogu Polskich Norm w listopadzie 2006 roku, zmieniła radykalnie sposób potwierdzania zgodności z prawem stolarki budowlanej, a w konsekwencji sposób legalnego wprowadzania jej do krajowego obrotu handlowego na terenie wszystkich krajów zrzeszonych w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym (CEN).

Okna energooszczędne. Czy to się opłaca?

Okna energooszczędne – czy ich zakup naprawdę może być opłacalny? Czy taka inwestycja się zwróci i kiedy? Czy kupując okna energooszczędne dbamy nie tylko o przyszłość odległych lasów Amazonii, ale i o własną kieszeń tu i teraz? O zaletach okien energooszczędnych sporo się pisze i mówi dlatego postanowiliśmy sprawdzić opłacalność okiennej energooszczędności w skali mikro, w skali naszych mieszkań i domów, biorąc na celownik firmę Aluplast i jej najmłodsze dziecko, system kształtowników energeto®.

Wyboista droga ku nowym standardom montażu

Montaż energooszczędny nie dla każdego znaczy to samo. Producenci i firmy montażowe różnią się oceną skuteczności stosowanych metod, doświadczeniem w jego wykonywaniu. Jednak bez zastanowienia zgodnie wskazują na ograniczenia stosowania tego montażu w Polsce: koszt, brak wiedzy klienta i umiejętności firm montażowych oraz brak zachęty ze strony państwa.

Ile nas kosztuje nieprawidłowy montaż?

Nowoczesny budynek różni się diametralnie od swoich poprzedników nawet sprzed kilkunastu lat i właśnie dlatego konieczne jest nowe podejście do projektowania i wykonania takich detali budowlanych, jak np. połączenie stolarki otworowej ze ścianą pełną.

Jak zwiększyć wydajność

W naszej pracy widzieliśmy sytuacje, gdy wysokiej klasy centra obróbcze pracowały na 30% swojej wydajności ze względu na ewidentne błędy w organizacji procesu produkcyjnego. 

Szybsze i pewniejsze cięcie

Już w czasie projektowania okna wiadomo, jakie będą konieczne wymiary listew przyszybowych. Warto zawrzeć te informacje (długości listew) na etykietkach w postaci kodu kreskowego. Ich szybki odczyt czytnikiem kodów podczas procesu szklenia i przesłanie do przymiaru współpracującego z piłą do listew znacznie usprawni pracę – przekonuje Marek Lewandowski, właściciel firmy Delta, producenta maszyn.

Najszybsze centrum w Europie

Od dłuższego czasu zaobserwować można wśród producentów okien z PVC nasilającą się tendencję do automatyzacji procesu produkcji. Szczególnie intensywne pod tym względem były ostatnie 2-3 lata. Niewątpliwie bodźcem do podejmowania działań w tym kierunku była z jednej strony rosnąca konkurencja, z drugiej – ułatwiony dostęp do nowych źródeł finansowania ze struktur unijnych. Firmy przeznaczały na inwestycje coraz więcej środków pieniężnych, dozbrajając park maszynowy w pojedyncze urządzenia, w centra CNC, a nawet w pełne ciągi technologiczne sterowane numerycznie.

Okucia na rynki eksportowe

Niewiele jest takich krajów w Europie, do których nie trafiają polskie okna. Nasza branża eksportem stoi. Gros rynków zagranicznych wymaga stosowania specyficznych rozwiązań. Jakie produkty dla eksporterów proponuje Winkhaus?

Firma o "różnych prędkościach"

„Team” – to bardzo często powtarzane dziś słowo. Zespół, wspólna sprawa, wspólny cel to dodatkowe wyrazy na nieskończonej liście definicji i haseł mających na celu uświadomienie pracownikom nowoczesnej filozofii funkcjonowania przedsiębiorstwa we współczesnym świecie.

Sprawdź, zanim będzie za późno

Od początku 2009 roku wywiadownie obserwują wzrost zainteresowania polskich przedsiębiorców weryfikacją partnerów handlowych. Potwierdzają to liczby. Tylko w minionym roku Coface Poland odnotował wzrost zleceń na raporty o firmach krajowych i zagranicznych o ponad 20 proc.

Profile i okna kolorowe pod lupą

Od 50 lat jako materiał służący do produkcji ram okiennych i drzwiowych powodzeniem cieszą się zarówno białe, jak i kolorowe profile z tworzywa sztucznego. Od połowy lat 80. wyraźnie wzrosła sprzedaż okien kolorowych. Równocześnie zmieniły się wymagania estetyczne oraz architektura.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli pionierski montaż okien

O energooszczędności napisano już wiele. Ale co zrobić, aby produkt energooszczędny faktycznie spełniał swoje funkcje i użytkownik mógł się nim cieszyć, tak jak obiecał to producent? Wydaje się, że tylko kompleksowe podejście do tematu energooszczędności, od projektu, poprzez dobór materiałów, aż po odpowiednie wykonawstwo gwarantuje pełen sukces. Każde pójście na skróty w tym przypadku może być wypaczeniem szczytnej idei energooszczędności.

Nowe trendy w projektowaniu

Wraz ze zmianą stylu życia zmieniają się style architektoniczne. Projektanci, chcąc sprostać wymaganiom rynku, muszą dostosowywać swoje koncepcje do indywidualnych rozwiązań. Dlatego w procesie kształtowania architektury tak ważny jest dialog z klientem. Projekt powinien dziś łączyć w sobie szereg uwarunkowań, które w ostatecznym rozrachunku wpływają na wygodę, bezpieczeństwo i koszty użytkowania budynku.

Stosowanie okien rozszczelnionych: wolno czy nie wolno?

Stosowanie okien i drzwi balkonowych o współczynniku infiltracji a wyższym niż 0,5, lecz nie większym niż 1,0 m3/(m x h x daPa2/3) w świetle obowiązujących przepisów. Obowiązki wykonawcy.

Rozkład jazdy - poradnik projektanta cz.2

Niezawodna Wikipedia tak definiuje pojęcie „rozkład jazdy” – „opis ruchu metra, pociągów, tramwajów, trolejbusów lub autobusów wraz ze wszystkimi warunkami i informacjami istotnymi dla jego organizacji i prowadzenia”. Dawniej powiadano, że rozkład jazdy kolei warszawsko-wiedeńskiej był tak dokładny, a pociągi jeździły tak regularnie, że ludzie nastawiali według nich zegarki.