Profiokno nr 6

Wstęp - Od szczegółu do ogółu

W branży okiennej wciąż silne jest zamiłowanie do „analizowania szczegółów”, podczas gdy polem do walki konkurencyjnej powinien być poskładany z tych „szczegółów” wyrób końcowy – okno. 

Mieszkaniówka nie zaskakuje...

Budownictwo mieszkaniowe nie zaskakuje. Obecnie obserwujemy tendencję idącą dokładnie w tym kierunku, który przewidywaliśmy.

Przyszłościowe budownictwo

O rozwoju budownictwa pasywnego w Polsce oraz barierach w jego popularyzacji redakcja kwartalnika "Profi okno" rozmawiała z Günterem Schlagowskim, Prezesem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Technologia wklejanej szyby

Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w przemyśle motoryzacyjnym zaszła znacząca rewolucja. Firma Sika opracowała metodę wklejania szyb samochodowych i wdrożyła tę metodę do seryjnej produkcji samochodów. Znaczenie tego przełomu można było w pełni docenić w następnych latach, kiedy uświadomiono sobie, że ta technologia otwiera zupełnie nowe możliwości w projektowaniu nadwozi samochodowych.

8000 plus ciepło

Tworzenie konstrukcji okiennych o niskiej przenikalności cieplnej to już nie tylko moda, to trwały kierunek rozwoju techniki okiennej. Początkową poprawę tej właściwości okien zawdzięczaliśmy głównie szybkiemu postępowi w dziedzinie produkcji szyb zespolonych. Obecnie energooszczędne konstrukcje okienne to przemyślany system łączenia ze sobą różnych komponentów, w tym nowoczesnych kształtowników okiennych. Firma aluplast w ciągu ostatnich lat zaprezentowała kilka nowatorskich rozwiązań, w tym systemy okienne Ideal 8000 i energeto 8000.

W poszukiwaniu ciszy

W naszym „zabieganym” świecie coraz częściej szukamy spokoju czy wręcz ucieczki od stresu i wszechogarniającego zgiełku. Niewielu szczęśliwców może pozwolić sobie na wypoczynek w miejscach na tyle oddalonych od centrów miast, że nie docierają tam odgłosy naszej zindustrializowanej rzeczywistości. Do tego dochodzi jeszcze permanentny brak czasu uniemożliwiający „podróże” na trasach innych niż codzienna: praca-dom-praca etc.

W stronę liniowości produkcji

Ewolucja na rynku, którą ciągle mamy możliwość obserwować, skłania fi rmy produkujące okna do podejmowania coraz to nowszych wyzwań, dzięki którym będą mogły sprostać rosnącym wymaganiom jakościowym, szybciej realizować dostawy, a przede wszystkim uniezależnią wiele procesów od czynników ludzkich.

Obróbka profili z uszczelkami

Kupowałem niedawno drukarkę do biura i poprosiłem dostawcę, by dla dwóch modeli podał mi koszty eksploatacyjne, interesowała mnie cena i wydajność tonerów. Co się okazało? Różnica była ogromna, prawie dwukrotna. Nawet przy minimalnym drukowaniu koszt samej drukarki po 2 latach zrównał się z kosztami eksploatacji tego urządzenia, a dalsze użytkowanie to już mój zysk albo strata, przy zakupie tej drukarki podjąłem właściwą decyzję.

Jak prawidłowo mierzyć wydajność produkcji?

Wysoka wydajność produkcji daje nam poczucie dobrze zorganizowanej pracy. Czy jednak nasze obliczenia wydajnościowe są wiarygodne? Czy dają nam one obraz organizacji produkcji i ułatwiają zarządzanie? Pytania to istotne, bo metod rozliczania produkcji okien w różnych zakładach jest wiele.

Izolacyjność akustyczna okien

Do 1999 r. parametrem stosowanym do oceny akustycznej elementów budowlanych (w tym okien) był wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. W związku z dostosowywaniem polskich norm do norm europejskich wprowadzono normę PN–EN ISO 717–1:1999 dotyczącą nowych zasad wyznaczania wskaźników oceny akustycznej, a w ślad za nią – normę PN–B 02131–3:1999, ustalającą wymagania akustyczne w budynku, formułowane przy użyciu tych nowych wskaźników.

Niedoceniane poszerzenia

Profile poszerzające mogą pełnić wiele odpowiedzialnych funkcji i znacząco wpływać na jakość oferowanych wyrobów i usług. Poszerzenia to nie narzędzie do maskowania błędów pomiarowych, lecz ważny element konstrukcyjny systemów okiennych i drzwiowych z PVC, niestety – ciągle niedoceniany.

Własności okien: profil czy wykonanie?

Przedstawiciele firm obserwujący przebieg badań ITT przeprowadzanych w Laboratorium Techniki Budowlanej, często stawiają pytania dotyczące utrzymania lub podwyższenia jakości produkowanych przez nich wyrobów. Zwłaszcza gdy po badaniach zamiast zadowolenia z wysokości osiągów konstrukcji, następuje analiza, delikatnie rzecz ujmując, „połowicznego sukcesu”.

Ubezpieczenie należności

Sprzedaż z odroczonym terminem płatności, czyli w kredycie kupieckim daje firmie możliwość prowadzenia konkurencyjnej polityki handlowej, ale niesie ze sobą także ryzyko braku zapłaty za dostarczony towar lub usługę. Podstawowym problemem dla przedsiębiorców jest dokonanie oceny i kontrola tego ryzyka w dużej grupie klientów, a następnie skuteczne odzyskanie zaległych należności.

Toksyczny użytkownik

Internet – nieograniczony potencjał, niekontrolowany nośnik informacji, usług, towarów, wirtualny rynek, miejsce rozrywki. Opisując zasoby sieci można pokusić się o stwierdzenie: „to, czego nie ma w Internecie, nie istnieje”. Teoretyczny brak granic wpływa na jakość i rzetelność serwowanych w nim atrakcji.

E-faktury

Oszczędność nawet do 80% kosztów, natychmiastowe doręczenie i wygodne przechowywanie – to najważniejsze korzyści płynące z zastąpienia tradycyjnych faktur ich elektronicznymi odpowiednikami. Jednak niewiele firm korzysta z takiej możliwości.

Ważne pytania z… jeszcze ważniejszymi odpowiedziami

CRM to kolejny literowy skrót, który wymawiany jest przez osoby zajmujące się biznesem. Rozwinięcie to powszechnie znana formuła brzmiąca „Customer Relationship Management”, co oczywiście oznacza Zarządzanie Relacjami z Klientami. Aby mieć jednak pełną świadomość tego, czym właściwie jest i jak defi niować istotę CRM, warto zadać kilka pytań i poszukać na nie odpowiedzi.

Profile okienne PVC. Klasa A kontra klasa B

W związku z łatwością produkcji i wysokim zapotrzebowaniem, najpopularniejszymi oknami na świecie są okna wykonane na bazie kształtowników z polichlorku winylu, znanego jako PVC. Na rynku istnieje przynajmniej kilkanaście znanych systemów profili okiennych, w obrębie których można naliczyć ponad setkę odmian kształtowników. Każda z nich ma swoje własne i niepowtarzalne cechy, które wpływają zarówno na design, jak i na jej właściwości techniczne.

Energooszczędna premiera energeto 5000

Od pierwszego wydania magazynu „Profiokno” staramy się przybliżać naszym czytelnikom rozwiązania ciekawe, nowatorskie, a przede wszystkim – skuteczne. Skuteczne, czyli takie, które w naszej, i nie tylko naszej, opinii zapewniają inwestorom osiągnięcie maksymalnych efektów przy optymalnych nakładach.

Materiał przyszłości

Wywiad z Robertem Koniecznym, architektem, ambasadorem marki GlasMax.

Opisujcie okna - poradnik projektanta cz.3

W dwóch ostatnich numerach kwartalnika „Profiokno” producenci i sprzedawcy okien apelują w imieniu swoich klientów do architektów i projektantów: „Piszcie ich okna!”. Tradycyjne zestawienia stolarki okiennej znajdujące się w projektach techniczno-budowlanych to zbyt mało, aby w dobie budownictwa energooszczędnego dostarczyć inwestorom okna o optymalnie dobranych parametrach technicznych i użytkowych.