Sprawdź co znajdziesz w środku
BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE PODSUMOWANIE REKORDOWEGO 2017 ROKU
Rok 2017 odznaczał się dużą aktywnością na rynku mieszkaniowym zarówno w przypadku inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów. Do użytkowania oddano wówczas 178 342 mieszkania, a więc o 9,2% więcej niż w roku poprzednim. Rynek z miesiąca na miesiąc bił kolejne rekordy, a apetyty inwestorów utrzymują się również w bieżącym roku. Wzrosła zarówno liczba mieszkań przekazanych do eksploatacji, jak również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz tych, których budowę rozpoczęto.
OCENA OKNA WBUDOWANEGO OKO W OKO Z PROBLEMEM
Piękny wyrób, wyprodukowany przez firmę o europejskim zasięgu, słynącą z dobrej jakości stolarki okiennej, zamontowany w budynku przez doświadczoną i sprawną ekipę, nagle staje się przedmiotem sporu. Wszyscy uczestnicy zadania, polegającego na wyposażeniu budynku w okna, wiedzą jak się to robi, znają swoje obowiązki, mają wszystkie wymagane przepisami dokumenty, świadectwa, wręczyli niezbędne instrukcje obsługi i konserwacji oraz trochę innych, niewymaganych przepisami dokumentów. I te wszystkie zabiegi nie zapobiegły skardze osób chroniących się przed zimnem i wiatrem za tym właśnie oknem lub za tymi drzwiami.
PRZENIKALNOŚĆ CIEPLNA W OKNACH
Zaostrzanie przepisów dotyczące ochrony środowiska oraz oszczędności energii powoduje wzrost wymagań dla cieplnych właściwości stolarki okiennej i drzwiowej. Ten artykuł ma na celu praktyczne zobrazowanie zasadniczej charakterystyki okna, jaką jest przenikalność cieplna oraz powiązanie wartości referencyjnych z warunkami zbliżonymi do występujących w rzeczywistości.
SMART-SLIDE – NOWA GENERACJA PRZESUWNYCH DRZWI TARASOWYCH
Drzwi smart-slide to nowa kategoria produktowa przesuwnych drzwi tarasowych, która wyróżnia się przede wszystkim doskonałymi właściwościami technicznymi oraz wysokim komfortem obsługi.
RODO A TECHNIKA OKIENNA. SYSTEM KONTROLI DOSTĘPU W SŁUŻBIE OCHRONY DOKUMENTÓW I DANYCH
Trudno dziś sobie wyobrazić poprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo bądź urząd, w którym dokumenty nie podlegają ochronie przed dostępem osób nieuprawnionych. Dokumenty zawierające dane osobowe klientów, pacjentów czy odwiedzających urząd obywateli zawsze powinny podlegać szczególnej ochronie, a zwłaszcza wtedy, gdy zawierają tzw. dane wrażliwe. Właściwe standardy i procedury dotyczące bezpieczeństwa danych określa tzw. Rozporządzenie UE o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które już obowiązuje.
PRIORYTET: ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ BUDYNKÓW
Umiejętne zarządzanie systemami ochrony przeciwsłonecznej w połączeniu z naturalnym światłem słonecznym może błyskawicznie przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w budynkach. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ na funkcjonowanie budynków w Europie potrzeba dziś więcej energii niż na obsługę transportu, przemysłu i rolnictwa razem wziętych.
CYFROWE WSPARCIE
Nowe technologie i rozwiązania informatyczne dosłownie zarządzają naszym życiem. Nie tylko prywatnym, poprzez wszechobecne smartfony, portale społecznościowe czy wszelkiego rodzaju aplikacje śledzące nasze kroki, ale też – i może przede wszystkim – zawodowym.
INTERTEC 85
Przyjaciel domu to ktoś dla nas ważny do tego stopnia, że nie gniewamy się nawet wtedy, gdy wyjada z lodówki. Wśród kształtowników okiennych Aluplast status przyjaciela domu przysługuje marce INTERTEC. Różnie układały się jej losy na polskim rynku. Zaczynała samodzielnie, potem przycichła, aż wreszcie trafiła do rodziny Aluplast. Teraz ma w niej pewne miejsce i uzasadnione aspiracje, by stać się przyjacielem każdego domu.
ENERGOOSZCZĘDNE SZPROSY WIEDEŃSKIE – ODPOWIEDŹ NA ROSNĄCE ZAINTERESOWANIE ZE STRONY KLIENTÓW
SWISSPACER rozszerza swoją ofertę o nowe wielkości szprosów i zintegrowaną zatyczkę rozpierającą.
CIEPŁA BELKA MONTAŻOWA – OPTYMALNY SYSTEM MONTAŻU OKIEN W WARSTWIE OCIEPLENIA
Ciepła Belka Montażowa to nowe rozwiązanie techniczne w zakresie montażu okien w warstwie ocieplenia, opracowane przez firmę Marbet Sp. z o.o. z Bielska-Białej, zoptymalizowane oraz dostosowane do wymagań i warunkowań polskiego budownictwa energooszczędnego. System montażu CBM jest uniwersalny, prosty w stosowaniu, gwarantuje radykalne ograniczenie wartości liniowych mostków cieplnych przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowania i umiarkowanych nakładach finansowych.
EKSPORT STOLARKI PVC Z POLSKI W 2017 ROKU
Polska jest czwartym pod względem wielkości producentem okien i drzwi z tworzyw sztucznych w UE, a nasz udział w produkcji unijnej przekracza 10 procent. Wyprzedzają nas Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja, ale producenci z różnych europejskich krajów to o oknach z Polski częściej myślą w kontekście zagrożenia dla ich biznesów.
RODO – FAKTY I MITY
RODO jest bodaj najbardziej medialnym aktem prawnym od wielu lat. Z jego zastosowaniem od 25 maja 2018 roku wiąże się wiele nadinterpretacji, często prowadzących do absurdalnych wniosków. W rzeczywistości nie należy się go obawiać, ale dokładnie i racjonalnie zinterpretować oraz wdrożyć.
JAK KROK PO KROKU DELEGOWAĆ PRACOWNIKÓW DO USŁUG MONTAŻOWYCH W NIEMCZECH?
Coraz popularniejsze staje się produkowanie okien na rynek zagraniczny. Najwięcej zamawiających jest wśród klientów niemieckich, ceniących jakość polskich okien oraz solidność montażu. O czym więc należy pamiętać przy planowaniu realizacji usług na terenie Niemiec?
ZOSTAW TĘ ŻABĘ!
Jak efektywnie rozpocząć dzień pracy? Od czego zacząć dzień, by był maksymalnie produktywny? Czego lepiej unikać przez pierwszą godzinę pracy? I dlaczego „jedzenie żaby” częściej może zaszkodzić niż pomóc?
SPRZEDAŻ I OPŁACALNY MONTAŻ OKIEN WIELKOGABARYTOWYCH
Coraz większą popularnością cieszą się okna duże i ciężkie, duże HS-y i panoramiczne witryny o wadze kilkuset kilogramów. W niepewnych czasach branży okiennej jedno jest pewne, rynek podąża właśnie w tym kierunku. Jak sobie z tym radzić? Jak sprzedawać, montować i zarabiać na dużych oknach?
CZERWONE, ZIELONE, KRZYŻOWE, PUNKTOWE – NOWE LASERY SAMOPOZIOMUJĄCE LEICA GEOSYSTEMS
Poziomnica libellowa – wynalazek sięgający XVII wieku – nie zostanie chyba nigdy wyparta z placów budowy przez żadne mniej lub bardziej wymyślne elektroniczne bądź laserowe instrumenty do wyznaczania poziomów i pionów. Niemniej są sytuacje, kiedy wykorzystanie np. lasera krzyżowego do przenoszenia poziomów między dwoma pomieszczeniami jest dużo wygodniejsze i dokładniejsze, niż stosowanie poziomnicy klasycznej czy wężowej.
CORAZ MNIEJ ZŁYCH MONTAŻY STOLARKI
Producenci stolarki nie od dziś borykają się z reklamacjami. Analizując jednak ich przyczyny, zauważyli, że wielu reklamacji można by uniknąć, gdyby stolarka była prawidłowo zamontowana. Dlatego coraz więcej wysokiej klasy producentów w ostatnim czasie inwestuje w szkolenia dla swoich dealerów z zakresu właściwego montażu.
MONTAŻ OKIEN W DOMU PASYWNYM
Dom pasywny, a w szczególności jednorodzinny dom mieszkalny o pasywnej charakterystyce energetycznej, to w Polsce ciągle jeszcze bardziej idea, ciekawy pomysł niż praktyka budownictwa. Jak to bywa w takich przypadkach, zwolennicy i przeciwnicy budownictwa pasywnego spierają się o nieomalże każde rozwiązanie, detal, a wszystko kończy się na tradycyjnym „opłaca się czy się nie opłaca”. Nie inaczej jest z montażem okien w budynkach pasywnych.
ADAPTACJA W STRONĘ NATURY – ENERGOOSZCZĘDNY DOM Z DREWNA
Naturalne materiały konstrukcyjne i wykończeniowe, ciekawa bryła, nietuzinkowy design i duże, zróżnicowane przeszklenia – dom wybudowany pod Raszynem w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego to przykład doskonałego wpisania nowoczesnego, energooszczędnego obiektu w zaciszne, pełne zieleni otoczenie.
JAKIE SZYBY DO DRZWI BALKONOWYCH HST?
Otrzymaliśmy ciekawe pytanie dotyczące wymagań, jakie powinno spełniać oszklenie drzwi balkonowych unoszono-przesuwnych HST. Pytający twierdził, że po rynku krąży informacja, jakoby konieczne było stosowanie szyb bezpiecznych, zgodnie z normą zawartą w §295 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Czy rzeczywiście drzwi balkonowe HST obowiązkowo należy szklić szybami zapewniającymi bezpieczeństwo użytkowników w przypadku stłuczenia?
CZY PROJEKTOWANIE CAŁKOWICIE SZCZELNYCH POŁĄCZEŃ OKNA Z MUREM JEST ZASADNE?
Pogląd, że całkowicie szczelne połączenie okna z murem zapobiega przedostawaniu się pary wodnej do złącza, panuje od dawna, mimo że w kontekście większości projektowanych detali pozbawiony jest sensu.