Okna holenderskie na bazie profili Blockprofil NL - charakterystyka

Czym charakteryzują się tzw. okna holenderskie?

Holandia przeciętnemu Polakowi kojarzy się z tulipanami i wiatrakami. Jakiś czas temu dołączyły do tego zakupy używanych aut, popularne miejsce zarobkowania oraz słynne coffee shopy. Holandia, to jednak nie tylko kwiaty, krajobrazy i swoboda bycia, ale także miejsce, do którego eksportujemy okna z PVC. Postanowiliśmy je zaprezentować, bowiem są wśród nich konstrukcje zupełnie nie znane polskim inwestorom, a szkoda bo wiele w nich uroku i tak modnego ostatnio designu.

Kształtowniki IDEAL 4000 NL

Różnice pomiędzy konstrukcjami okiennymi stosowanymi w Polsce i Holandii przedstawimy w oparciu o kształtowniki popularnego systemu IDEAL 4000 firmy Aluplast. Tym, co już na pierwszy rzut oka pozwala odróżnić od siebie oba typy okien, to złożenia ram ościeżnic i skrzydeł okiennych oraz całkowicie różne rozwiązania węzłów słupka stałego.

              Obraz1-4

Na podstawie grafik wydawać by się mogło, że konstrukcje okienne wykonywane dla nabywców z Holandii są przyciężkawe, a nawet trochę toporne ze względu na rozbudowane profile ościeżnic i słupków. Nic bardziej mylnego. Na początek wystarczy przyjrzeć się schematom prezentowanych wcześniej złożeń ram, skrzydeł i słupków z podanymi wymiarami.

               Obraz2

Z prezentowanych wymiarów wynika, że widoczne powierzchnie przeszkleń w obu konstrukcjach są bardzo zbliżone wymiarowo z delikatnym wskazaniem na wersję holenderską. Większa głębokość zabudowy okien wykonanych z kształtowników systemu IDEAL 4000 NL w połączeniu z charakterystyczną konstrukcją słupka stałego, przypominającego swym kształtem lizenę nadaje całości specyficznie mocny lecz zarazem lekki design, co najlepiej widać na zdjęciach okien zamontowanych w budynkach mieszkalnych.
Aż dziw bierze, że polscy inwestorzy nie zwrócili dotąd większej uwagi na tę ciekawą, charakterystyczną i jakże odmienną pod względem wzornictwa grupę okien i drzwi balkonowych. Powinna ich zachęcać do tego nie tylko estetyka, ale również tak u nas lubiany indywidualizm wynikający z dostępności pewnych rozwiązań technicznych, które w Polsce stosuje się nader rzadko albo w ogóle. W oknach wykonywanych z kształtowników IDEAL 4000 NL z równą łatwością wykonuje się skrzydła okien otwieranych do wnętrza pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Co jeszcze bardziej ciekawe i wyjątkowe gdyby ktokolwiek z inwestorów miał taką potrzebę, ochotę lub życzenie, to w klasycznym dwuskrzydłowym oknie ze stałym słupkiem jedno ze skrzydeł mogłoby otwierać się na zewnątrz, a drugie do wewnątrz! Również w przypadku popularnych drzwi wejściowych otwieranych na zewnętrz można to wykonać w oparciu o dodatkową ramę, bądź też nie chcąc mnożyć stanów magazynowych oraz dodatkowych profili, można zastosować na standardowej ramie specjalny adapter odwracający kierunek przylgi, pozwalający na zmianę kierunku otwarcia skrzydła.
Obraz3
Dodając do tego holenderską specyfikę kolorystyczną, w której często łączy się ze sobą w jednym oknie kremową barwę ram ościeżnic barwionych w masie na kolor RAL 9001 z zieloną albo brązową barwą skrzydeł, otrzymujemy produkt na polskim rynku zupełnie wyjątkowy pod względem technicznym i estetycznym.
Okna IDEAL 4000 NL właściwości użytkowe
Mimo standardowej odrębności i różnic pomiędzy klasycznymi rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w oknach PVC, a rozwiązaniami w oknach „holenderskich”, ocena możliwości zastosowania tych produktów w konkretnych obiektach budowlanych następuje poprzez porównanie wymaganych poziomów właściwości użytkowych z poziomami deklarowanymi przez producentów zgodnie z normą PN-EN 14351-1+A1:2010 oraz wymaganiami przepisów krajowych. Firma Aluplast wprowadzając na rynek kształtowniki linii IDEAL 4000 NL zleciła przeprowadzenie badań gotowych okien instytutowi w Rosenheim. Na podstawie raportu i sprawozdania z badań prezentujemy wyniki dla kilku przebadanych konstrukcji okiennych.

              Obraz4

Podkreślaliśmy wcześniej wyjątkowość techniczną i estetyczną okien wykonanych z kształtowników IDEAL 4000 NL. Teraz trzeba dodać, że uzyskiwane w badaniach poziomy właściwości użytkowych o podstawowym znaczeniu dla nabywców, związanych ze szczelnością, komfortem i bezpieczeństwem użytkowania oraz trwałością mechaniczną mogą tylko stanowić dodatkową zachętę do zainteresowania się tymi wyjątkowymi na polskim rynku konstrukcjami okiennymi.

Kupić, nie kupić zapytać warto

Ze względu na cechy charakterystyczne i panujące standardy zastosowanie okien wykonanych z kształtowników IDEAL 4000 NL będzie w Polsce ograniczone w zasadzie do obiektów budownictwa jednorodzinnego, chociaż słyszeliśmy również o pewnym deweloperze, który wyposażył w takie produkty budynki wielorodzinne. Jeżeli komuś jednak marzy się śliczny domek w sielskim krajobrazie polskich łąk, pól i lasów wyposażony w holenderskie kremowo-zielone okienka zapytać o nie warto, bo urocze i całkiem praktyczne.

 

Poznaj system profili aluplast Blockprofil NL do produkcji okien holenderskich

 

      Obraz5    Obraz6

     Obraz7 Obraz8 

         Obraz11    

 

Znajdź producenta okien