Okna holenderskie: Blockprofil IDEAL 7000 NL oraz Blockprofile IDEAL 8000 NL
Okna to jedna z tych rzeczy, którą większość z nas uważa za pewnik. Tymczasem już pierwszy pobyt za granicą może otworzyć nam oczy na nowe rozwiązania techniczne. Faktem jest, że okna różnią się od siebie w zależności od kraju. Inne normy, tradycje czy trendy - wszystko to wpływa na budownictwo w danym miejscu.
aluplast
Jak okna holenderskie różnią się od okien polskich?
Dwie różnice widać na pierwszy rzut oka. Jest to wyjątkowo głęboka ościeżnica oraz jej złożenie z ramą skrzydła. Zauważalny jest również rozbudowany węzeł słupka stałego. Spójrzmy na przekroje systemów aluplast IDEAL 7000 i Blockprofile IDEAL 7000 NL.
Schemat złożenia kształtowników
aluplast
Węzeł słupka stałego

Okna holenderskie mogą wydawać się toporne i masywne przez swoje rozbudowane profile ościeżnicy i słupków. Jednak po bliższym przyjrzeniu się podanym na przekrojach liczbom, widać, że różnica w rozmiarze między polskimi a holenderskimi oknami jest niewielka. Co więcej, charakterystyczny kształt nadaje profilom optycznej stabilności. Słupek stały przypomina zaś lizenę, która dodatkowo upiększa całą konstrukcję.
aluplast

W Holandii ciepło
Systemy Blockprofile NL 85 mm to odpowiedź na stale zaostrzane w całej Europie wymagania w zakresie przenikalności cieplnej okien i drzwi. Szersze skrzydła pozwalają na zastosowanie pakietów szybowych o szerokości do 51 mm. Te z kolei dają możliwość uzyskania doskonałych parametrów cieplnych. Same profile charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Uf = 1,0-1,1 W/m2K. Znajdują się więc w absolutnej czołówce pod względem izolacyjności termicznej. Szerokość złożenia profili rama/skrzydło wynosi zaledwie 113 mm. Pozwala to na znaczne powiększenie powierzchni przeszklonych okien, co idealnie wpasowuje się w obecne trendy projektowe.
Atrakcyjne wzornictwo
Nasze systemy rozwijane są w zgodzie z filozofią rozwoju aluplast na podstawie wariantów z uszczelnieniem zewnętrznym (AD) i środkowym (MD). Charakteryzuje je przy tym zróżnicowany design. Nieco bardziej tradycyjny, wpisujący się w obecne wymagania rynkowe, IDEAL 7000 NL posiada 15-stopniowe skosy. Z kolei system IDEAL 8000 NL swoim kształtem skłania się bardziej ku stylowi kubistycznemu. Posiada on wiele prostopadłych powierzchni o zaledwie 7-stopniowych skosach. Mimo takiej samej szerokości profili, wynoszącej 113 mm, zróżnicowana jest również ich optyka. W systemie Ideal 8000 NL niższe skrzydło jest mocniej schowane za wyższą ramą. W Ideal 7000 NL zewnętrzna powierzchnia widoczna skrzydła jest większa.
Funkcjonalnie i oryginalnie
Przy okazji okien holenderskich, warto również wspomnieć o popularnych drzwiach wejściowych otwieranych na zewnątrz. Można je wykonać, korzystając z dodatkowej ramy. Istnieje jednak rozwiązanie, które nie wymaga mnożenia stanów magazynowych i profili. Na standardowej ramie można zastosować specjalny adapter odwracający kierunek przylgi. Zabieg ten pozwala na zmianę kierunku otwarcia skrzydła.
Holenderskie okna i drzwi charakteryzują się także nietypową kolorystyką. W holenderskich domach często można spotkać się z połączeniem dwóch kolorów na jednym oknie. Zwykle jest to kremowy kolor na ościeżnicy oraz ciemnozielony lub ciemnoniebieski kolor na skrzydle. Zbrojenia stalowe o dużych gabarytach umożliwiają konstruowanie dużych okien przy zachowaniu wymagań statycznych. Dzięki technologii MULTIFALZ w obu systemach mamy również opcjonalną możliwość zastosowania technologii wklejanej szyby. Nowa geometria wrębu szybowego umożliwia nie tylko konwencjonalne szklenie, lecz także wklejanie szyb. Opcjonalne zastosowanie technologii wklejania szyb pozwala też na uzyskanie jeszcze większej stabilności okien. Dzięki stałemu sklejeniu szyby i skrzydła zmniejsza się ryzyko wykrzywienia, wygięcia, a także osiadania skrzydła. Tym samym wydłuża się czas eksploatacji skrzydeł bez potrzeby ich regulacji.
aluplast
Oryginalna kolorystyka
Siła technologii
System Ideal 8000 NL jest rozwiązaniem z tzw. klasycznym środkowym uszczelnieniem. Rozwiązanie to nazywamy "Safetec inside". Jest to nic innego jak specjalnie ekstrudowana przylga środkowa, do której mocno przylega trzecia, wewnętrzna uszczelka mocowana na skrzydle. Zastosowanie "Safetec inside" zapewnia lepszą szczelność całej konstrukcji, a więc poprawia właściwości cieplne i akustyczne okien. Ponadto utrudnia wyważenie skrzydła, blokując możliwość dojścia do okuć.
Na holenderskim rynku stolarki okiennej sytuacja zdaje się wyglądać podobnie jak w Polsce. Nowe systemy aluplast IDEAL 7000 i 8000 zastąpiły niezwykle popularny do tej pory system IDEAL 4000. To, co z pewnością podoba nam się w oknach holenderskich, to ich wyjątkowy wygląd. A wy co sądzicie o tego typu designie?
Opracowano na podstawie: Profiokno nr 31, Okna po holendersku, s. 44-46
Fot. Oskar Jąkała