Powerdur inside - technologia w pełni oparta na tworzywach sztucznych

Innowacyjna technologia koekstruzji profili PVC z zastosowaniem wzmocnień kompozytowych z domieszką włókien szklanych Ultradur® High Speed nosi nazwę „powerdur inside”.

Zapoczątkowane wraz z wdrożeniami technologii wklejania szyb działania zmierzające do wyeliminowania „słabego ogniwa”, jakimi są z punktu widzenia termoizolacyjności profili stosowane w nich wzmocnienia stalowe, skutkowało próbami ich całkowitego wyeliminowania z kształtowników. Technologia powerdur inside jest przykładem takiego rozwiązania, w którym z powodzeniem udało się zastąpić wzmocnienia stalowe w profilach.
 

Powerdur inside - eliminujemy "słabe ogniwo"

 

Metalowe usztywnienie w profilach ram okiennych tworzy wskutek wysokiej przewodności cieplnej mostek termiczny. Nadzwyczaj dobre właściwości mechaniczne materiału Ultradur High Speed sprawiają, ze materiał może być z powodzeniem stosowany w ramach okiennych. Zastosowanie powerdur pozwala na uzyskanie wyraźnej poprawy właściwości cieplnych profili, co wiąże się w dużej mierze z przewodnością cieplną Ultradur High Speed, która jest 50-kronie niższa od przewodności stali.

aluplast_stal_powerdur

 
Wzmocniony włóknem szklanym termoplast zastępuje stal stosowaną w konwencjonalnych ramach okiennych z PVC i zapewnia zdecydowanie lepsze właściwości izolacji cieplnej przy tych samych mechanicznych właściwościach okna.
 
aluplast_powerdur_inside                                    

Rys.1 Okno ze wzmocnieniami stalowymi                         Rys.2 Okno bez wzmocnień stalowych

 
Wyeliminowanie wzmocnień stalowych pozwoliło na likwidację mostków termicznych i uzyskanie współczynnika przenikania ciepła ram do Uf = 0,94 W/m2K. Warto podkreślić, iż bardzo wyśrubowane parametry wynoszące Uf = 1,0 W/m2K  udało się uzyskać już przy standardowej głębokości zabudowy profili wynoszącej 70 mm, co jest wynikiem o 40% lepszym niż w standardowych profilach o głębokości 70 mm ze wzmocnieniami stalowymi.  Widać więc, że prowadzone prace badawcze pozwoliły na znaczne ograniczenie współczynników izolacyjności termicznej bez zwiększania głębokości kształtowników.
 
O przewodności cieplnej wzmocnień stalowych oraz wzmocnień komozytowych można było się przekonać na specjalnej ekspozycji podczas targów BUDMA, co w bardzo ciekawy sposób okiem kamery termowizyjnej zarejestrowała firma TERMONIEBIESKI:

 
 
aluplast_powerdur_inside_wkretyBrak wzmocnień stalowych nie wpływa również negatywnie na możliwość konstruowania okien o podwyższonej odporności na włamanie. Technologia wklejania szyby bonding inside® ułatwia spełnienie wymagań dla okien w klasie antywłamaniowości RC2. Biegnące po całym obwodzie okna wzmocnienia z włókien szklanych zapewniają jednocześnie osadzenie wszystkich wkrętów od zawiasów w tym wzmocnieniu, podczas gdy w oknach konwencjonalnych część wkrętów mocujących zawias osadzona jest tylko w tworzywie PVC ze względu na odsunięcie wzmocnień stalowych od narożników okna. Kombinacje profili z „powerdur inside” zostały sprawdzone z powodzeniem wspólnie z wiodącymi producentami okuć.
 

 
 
Dzięki zastosowaniu technologii „powerdur inside” została całkowicie usunięta jedna z poważnych barier na drodze dalszego postępu w dziedzinie tworzenia energooszczędnych konstrukcjiwzmocnienia_powerdur okiennych, a jednocześnie symbolicznie „zakończyła się” epoka "klasycznych" okien z PVC, w których za statykę konstrukcji odpowiadały wzmocnienia stalowe.

 

 

 

 

 

Zobacz produkty wykorzystujące technologię "powerdur inside":