Powerdur inside
Innowacyjna technologia koekstruzji profili PVC z zastosowaniem wzmocnień kompozytowych z domieszką włókien szklanych Ultradur® High Speed nosi nazwę „powerdur inside”.
Zapoczątkowane wraz z wdrożeniami technologii wklejania szyb działania zmierzające do wyeliminowania „słabego ogniwa”, jakimi są z punktu widzenia termoizolacyjności profili stosowane w nich wzmocnienia stalowe, skutkowało próbami ich całkowitego wyeliminowania z kształtowników. Technologia powerdur inside jest przykładem takiego rozwiązania, w którym z powodzeniem udało się zastąpić wzmocnienia stalowe w profilach.
Powerdur inside - eliminujemy "słabe ogniwo"
Metalowe usztywnienie w profilach ram okiennych tworzy wskutek wysokiej przewodności cieplnej mostek termiczny. Nadzwyczaj dobre właściwości mechaniczne materiału Ultradur High Speed sprawiają, ze materiał może być z powodzeniem stosowany w ramach okiennych.
Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla materiałów mających swój udział w konstrukcji kształtowników okiennych
Zastosowanie powerdur pozwala na uzyskanie wyraźnej poprawy właściwości cieplnych profili, co wiąże się w dużej mierze z przewodnością cieplną Ultradur High Speed, która jest 50-kronie niższa od przewodności stali.
PVC, λ = 0,17 W/(m2*K),
PBT Ultra High Speed, λ = 0,17 W/(m2*K),
Stal, λ = 0,17 W/(m2*K)
Przewodność cieplna Ultradur High Speed jest 50-krotnie niższa od przewodności stali.
Wzmocniony włóknem szklanym termoplast zastępuje stal stosowaną w konwencjonalnych ramach okiennych z PVC i zapewnia zdecydowanie lepsze właściwości izolacji cieplnej przy tych samych mechanicznych właściwościach okna.
Wyeliminowanie wzmocnień stalowych pozwoliło na likwidację mostków termicznych i uzyskanie współczynnika przenikania ciepła ram do Uf = 0,94 W/m2K. Warto podkreślić, iż bardzo wyśrubowane parametry wynoszące Uf = 1,0 W/m2K udało się uzyskać już przy standardowej głębokości zabudowy profili wynoszącej 70 mm, co jest wynikiem o 40% lepszym niż w standardowych profilach o głębokości 70 mm ze wzmocnieniami stalowymi. Widać więc, że prowadzone prace badawcze pozwoliły na znaczne ograniczenie współczynników izolacyjności termicznej bez zwiększania głębokości kształtowników.
Okno ze wzmocnieniami stalowymi
Okno bez wzmocnień stalowych
TERMOWIZJA - stalowe i tworzywowe wzmocnienie profili okiennych zatopionych w bryle lodu
TERMOWIZJA - stalowe i tworzywowe wzmocnienie profili okiennych zatopionych w bryle lodu
O przewodności cieplnej wzmocnień stalowych oraz wzmocnień komozytowych można było się przekonać na specjalnej ekspozycji podczas targów BUDMA, co w bardzo ciekawy sposób okiem kamery termowizyjnej zarejestrowała firma TERMONIEBIESKI.
Technologia wklejania szyby bonding inside® ułatwia spełnienie wymagań dla okien w klasie antywłamaniowości RC2.
Brak wzmocnień stalowych nie wpływa również negatywnie na możliwość konstruowania okien o podwyższonej odporności na włamanie. Biegnące po całym obwodzie okna wzmocnienia z włókien szklanych zapewniają jednocześnie osadzenie wszystkich wkrętów od zawiasów w tym wzmocnieniu, podczas gdy w oknach konwencjonalnych część wkrętów mocujących zawias osadzona jest tylko w tworzywie PVC ze względu na odsunięcie wzmocnień stalowych od narożników okna. Kombinacje profili z „powerdur inside” zostały sprawdzone z powodzeniem wspólnie z wiodącymi producentami okuć.
Dzięki zastosowaniu technologii „powerdur inside” została całkowicie usunięta jedna z poważnych barier na drodze dalszego postępu w dziedzinie tworzenia energooszczędnych konstrukcjiwzmocnienia_powerdur okiennych, a jednocześnie symbolicznie „zakończyła się” epoka "klasycznych" okien z PVC, w których za statykę konstrukcji odpowiadały wzmocnienia stalowe.